Nowy numer 26/2022 Archiwum

50-lecie stabilizacji polskich struktur Kościoła katolickiego na Ziemiach Zachodnich i Północnych

Zapraszamy na konferencję naukową w 50. rocznicę wydania konstytucji apostolskiej Pawła VI "Episcoporum Poloniae coetus". To ona ustanowiła prowincje kościelne na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski.

Ogłoszenie konstytucji apostolskiej Pawła VI Episcoporum Poloniae Coetus w dniu 28 czerwca 1972 r. wieńczyło dwudziestosiedmioletni okres zmagań o kanoniczny status administracji kościelnej na zachodnich i północnych ziemiach państwa polskiego, ustanowionej na mocy nadzwyczajnych pełnomocnictw przez prymasa Polski kard. Augusta Hlonda 15 sierpnia 1945 r.

Droga do wydania tego dokumentu była bardzo trudna i uzależniona od wielu czynników: zarówno wewnątrzkościelnych, jak i politycznych uwarunkowań międzynarodowych oraz krajowych. Była mocno powiązana ze żmudnym procesem pojednania pomiędzy narodami polskim i niemieckim. Głównym autorem tego sukcesu był Episkopat Polski i przewodzący jemu prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

W działania, które doprowadziły do wydania konstytucji apostolskiej, byli zaangażowani polscy hierarchowie pracujący na Ziemiach Zachodnich i Północnych, z abp. Bolesławem Kominkiem, rządcą Kościoła wrocławskiego, a zarazem przewodniczącego Komisji Episkopatu do spraw Ziem Zachodnich, na czele. Istotną rolę, szczególnie w ostatnim momencie, spełnił również sekretarz episkopatu abp Bronisław Dąbrowski.

Z tej okazji Fundacja Obserwatorium Społeczne, wraz z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” – CH Zajezdnia oraz Oddziałem Wrocławskim Instytutu Pamięci Narodowej, zaprasza na konferencję 50-lecie stabilizacji polskich struktur Kościoła katolickiego na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Konferencja odbędzie się 23 czerwca.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie debata na temat polityki wschodniej Watykanu, współorganizowana z Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana. Partnerem w organizacji wydarzenia jest Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.

ZOBACZ PROGRAM KONFERENCJI (na drugiej stronie)

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama