Te melodie i ci ludzie mają moc! Pierwsza edycja projektu "Wniebodęte" potwierdziła z całą pewnością zapowiadaną wyjątkowość. Uczestnicy i muzycy powiedzieli: chcemy więcej. A zatem przed nami druga edycja - 24 czerwca.
Napisać, że był to po prostu koncert, to jak nic nie napisać. Wielu przyszło, posłuchało i… zakochało się od pierwszego dźwięku. Bo wyszło śpiewająco!
Pierwsza edycja wydarzenia pt. „Wniebodęte” pokazała, jak bardzo jako społeczność potrzebujemy tego typu inicjatyw. Unikatowa forma w skali nie tylko Dolnego Śląska, ale i kraju urzekła uczestników, przekazując wartości uniwersalne.
Na lubińskich błoniach spotkało się kilka tysięcy ludzi, których połączyła wiara, muzyka i radość z życia. Na scenie zagrało i zaśpiewało prawie 300 muzyków. Przed dolnośląską publicznością wystąpiła pierwsza orkiestra symfoniczna o charakterze dętym – Narodowa Orkiestra Dęta – pod batutą charyzmatycznego dyrygenta – Mariusza Dziubka. Melodie płynące ze sceny udzielały się uczestnikom i tworzyły atmosferę wspólnoty, entuzjazmu i miłości. Usłyszeliśmy nietypowe aranżacje piosenek chrześcijańskich m.in. w klimacie rockowym, jazzowym i latynoskim.
Narodowa Orkiestra Dęta zaprasza na drugą edycję imprezy, która duchowe uniesienia połączy z dobrą zabawą i w ten sposób pomoże wszystkim poczuć się częścią wspólnoty. „Wniebodęte! Festiwal im. Marka Garcarza” odbędzie się 24 czerwca o godz. 19.00 na lubińskich błoniach.
Melodie na tym wydarzeniu nie wszystko. Piosenki na poziomie słowa niosą za sobą głęboką treść ewangelizacyjną, którą wzmacniają dodatkowo wystąpienia różnych ludzi. Ostatnio między utworami świadectwami swoich nawróceń dzielili się ci, których życie zmienił Bóg. To m.in. alkoholicy czy gangsterzy. Pokazywali oni poprzez swoje historie, że zawsze warto wierzyć, mieć nadzieję i nie poddawać się w walce o lepsze jutro.
„Wniebodęte” to nie tylko widowisko muzyczne i pomysłowa ewangelizacja, lecz również projekt, który ma rozwijać w młodych ludziach talenty, angażować ich w wartościowe inicjatywy i dać im okazję do przeżycia wspaniałej przygody. Kto z tych, którzy uwielbiają śpiewać, nie chciałby wystąpić przed wielką publicznością przy akompaniamencie Narodowej Orkiestry Dętej? Taką możliwość mają właśnie wszyscy uczestnicy kilkudniowych warsztatów odbywających się przy parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie. Kulminacją ćwiczeń pod okiem znakomitych instruktorów będzie koncert „Wniebodętę”.
Dzięki temu urzeczywistniła się ostatecznie kolejna szlachetna idea pomysłodawców koncertu, aby nie śpiewały na nim gwiazdy z pierwszych stron gazet, ale by gwiazdami byli wszyscy chętni, którzy wystąpią.
- Cenię w tym projekcie szczególnie fakt, że daje on uczestnikom - w większości amatorom - okazję do obcowania z profesjonalnymi artystami: instrumentalistami i wokalistami. Każdy czerpie od zawodowych muzyków olbrzymią inspirację podczas warsztatów wokalnych, gdzie ma szansę pracować pod kierunkiem doświadczonych chórmistrzów i trenerów wokalnych. To sprawia, że możemy poczuć się wyjątkowo, występując na scenie wraz z uznanymi gwiazdami - mówi Ewelina Dąbrowska, nauczycielka muzyki w salezjańskiej szkole we Wrocławiu.
Ona i kilku jej uczniów uczestniczyli najpierw w warsztatach, a później śpiewali na koncercie. Całość stała się dla nich niezapomnianym przeżyciem i nowym muzycznym doświadczeniem. Pani Ewelina podkreśla przy tym, że organizatorzy nie stwarzają żadnych barier, stawiają na zdolnych, młodych i dając im szansę na scenie.
- Cały projekt ma misję jednoczenia ludzi. Nie chcemy proponować tylko rozrywki, ale właśnie przez piękne muzyczne brzmienie i treści wlewać w ludzi nadzieję i wiarę. Stąd działamy wielotorowo i wieloaspektowo. Mamy nadzieję, że z roku na rok uda nam się z coraz większym rozmachem organizować to wydarzenie. Potrzebujemy tego jako społeczeństwo – podsumowuje Urszula Kozon, wicedyrektor Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie
Koncert „Wniebodęte!” rozwija formułę – od tego roku stanie się festiwalem i będzie nosił imię Marka Garcarza - cenionego dyrygenta i pedagoga.
- Zapraszamy wszystkich, którzy lubią śpiewać, którzy chcą poczuć się częścią wspólnoty, którym bliskie są wiara nadzieja i miłość, a przede wszystkim każdego, kto kocha muzykę - zachęca dyrygent i dyrektor NOD-u Mariusz Dziubek.
Organizatorami tegorocznego festiwalu są: Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie, Regionalne Centrum Sportu, Miasto Lubin, TV Regionalna, Diecezja Legnicka oraz Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie.