Nowy numer 32/2022 Archiwum

Opieka wytchnieniowa w ośrodku Caritas w Małkowicach

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczyna nową formę działalności. Chodzi o wsparcie rodzin lub opiekunów, sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, zamieszkałymi na terenie powiatu wrocławskiego.

Z takiej formy wsparcia można skorzystać w Domu Opieki św. Józefa Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Małkowicach.

– Oferujemy tu całodobową opiekę, wyżywienie dostosowane do indywidualnych potrzeb, wsparcie psychologiczne, piękne, spokojne otoczenie oraz, w razie potrzeby, możliwość konsultacji lekarskiej – mówi Marcin Seretny, dyrektor małkowickiej placówki.

Do dyspozycji podopiecznych są 2 pokoje 2-osobowe, 1 pokój 1-osobowy, wyposażone w łazienki przystosowane dla osób niepełnosprawnych, telewizory. Maksymalny okres pobytu w Domu Opieki to 21 dni – przy czym może być ten okres podzielony na mniejsze części; minimalny – 3 dni.

– Nie będziemy mogli się zająć osobami wymagającymi opieki paliatywnej, korzystania ze specjalistycznego sprzętu medycznego, osobami z zaburzeniami psychicznymi, które wymagają stałego nadzoru lekarza psychiatry – wyjaśnia M. Seretny.

Opieka wytchnieniowa w ośrodku Caritas w Małkowicach   Pokoje czekają na osoby potrzebujące opieki. Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

– Cieszymy się, że w końcu udało się stworzyć takie miejsce – mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Będzie służyć rodzinom, które chcą opiekować się swoimi bliskimi w domu. Są często bardzo obciążone tą opieką, a nie mają kogo poprosić o wsparcie. Dla nich taka oferta to będzie, jak myślę, czas odpoczynku, ale i zebrania sił, by znów mogli zająć się tymi, których kochają.

– Mówiąc potocznym językiem, mieszkanie wytchnieniowe oferuje wakacje dla osób, które opiekują się osobą niepełnosprawną przez 365 dni w roku – dodaje starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki. – Dzięki takiemu rozwiązaniu rodziny będą mogły na przykład wyjechać na odpoczynek na tydzień czy dwa. Program ministerialny przewiduje 14 dni, my, jako powiat wrocławski, dołożyliśmy jeszcze 7 dni – tak że w sumie maksymalnie 21 dni w ciągu roku taka opieka może być danej osobie tu zapewniona.

Caritas jako realizator zadania nie pobiera żadnych opłat z tytułu sprawowanej opieki. Więcej informacji można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu, które kwalifikuje daną osobę do tej formy opieki. Kontakt:  ul. Kościuszki 131, 50-440 Wrocław, tel. (71) 72 21 860, fax (71) 72 21 869, e-mail: pcpr@pcpr.wroclaw.pl.

Program realizowany jest do końca roku. Opieka sprawowana jest w Domu Opieki św. Józefa Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Małkowicach (ul. Klasztorna 1, 55-080 Kąty Wrocławskie, tel. (71) 79 30 184; e-mail: sekretariatmalkowice@wroclaw.caritas.pl).

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego otrzymanych od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz ze środków otrzymanych od Powiatu Wrocławskiego.

Opieka wytchnieniowa w ośrodku Caritas w Małkowicach   Przy pokojach znajdują się łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama