Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Trwa nowenna do Matki Bożej z Góry Karmel

Zbliżają się obchody ku czci Matki Bożej Szkaplerznej - między innymi we Wrocławiu i w Głębowicach. To święto Pani Karmelu, Bożego Ogrodu, która obdarza ludzi płaszczem swej opieki i zaprasza do naśladowania.

W nowennie, trwającej od 7 do 15 lipca, można uczestniczyć na przykład w karmelitańskiej parafii pw. Opieki św. Józefa przy ul. Ołbińskiej we Wrocławiu. Nowennowa modlitwa towarzyszy w dni powszednie Mszy św. o 18.00, w niedzielę 10 lipca – Mszy św. o 13.00. Kazania nowenny głosi o. Krzysztof Wesołowski OCD.

W kaplicy karmelitanek bosych przy ul. Karłowicza we Wrocławiu Triduum przed uroczystością NMP z Góry Karmel będzie trwać od 13 do 15 lipca. W tych dniach Msze św. z nabożeństwem szkaplerznym odprawiane będą o 17.00. W sam dzień uroczystości, 16 lipca, Eucharystię o 7.30 będą celebrować karmelici bosi, Mszy św. o 18.00 będzie przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF.

Nowenna trwa w parafii pw. NMP z Góry Karmel w Głębowicach (w tygodniu po Mszy św. o 18.00, w niedzielę po Mszy św. o 11.30. 16 lipca po uroczystej Mszy św. wieczornej rozpocznie się o 19.00 Koncert Maryjny w wykonaniu zespołu „Bogu wyśpiewam”. 17 lipca odbędzie się odpust parafialny ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. W ramach obchodów o 12.00 Modlitwa Anioł Pański, o 12.15 Różaniec, o 13.00 Eucharystia wraz z procesją. Po Mszy św. będzie można zakupić ciasta parafianek oraz lokalne pamiątki i dewocjonalia.

Matka Boża z Góry Karmel, Matka Boża Szkaplerzna – główna patronka zakonu karmelitańskiego, czczona jest 16 lipca. Tego dnia, w 1251 r., Matka Boża ofiarowała szczególny dar św. Szymonowi Stockowi, ówczesnemu generałowi zakonu karmelitów bosych, który przeżywał wtedy ogromne trudności.

Podarowała karmelicie szkaplerz – rodzaj szaty, zapewniając, że kto w niej umrze, nie zazna potępienia. Pobożne noszenie go zapewnia szczególne Boże błogosławieństwo i czyni członkiem rodziny karmelitańskiego zakonu, otwierając szeroko drogę do jej duchowych dóbr.

Szkaplerz jest również wezwaniem do naśladowania Maryi, bycia Jej bratem, siostrą, realizowania ideałów Karmelu – trwania w „ogrodzie” zażyłości z Bogiem, dążenia do zjednoczenia z Nim.  Jest rodzajem duchowej zbroi, osłoną, szatą, którą Matka ofiarowuje dziecku na znak szczególnej bliskości. Ze szkaplerzem wiąże się także tzw. przywilej sobotni – wybawienie z czyśćca w pierwszą sobotę po śmierci.

Szkaplerz u karmelitów, karmelitanek jest częścią zakonnego ubioru. Ludzie świeccy noszą go zwykle w postaci dwóch fragmentów materiału z wizerunkami Pana Jezusa i Matki Bożej lub w formie medalika.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy