To będzie miejsce, gdzie będziemy mówić o przeszłości dla przyszłości - stwierdził Karol Nawrocki, prezes IPN, podczas uroczystego otwarcia Przystanku Historia przy ul. J. Długosza 48 we Wrocławiu. Już w czasie wakacji zaplanowano tu wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży.
Otwarciu Przystanku – centrum edukacyjnych i naukowych projektów wrocławskiego oddziału IPN – towarzyszyła inauguracja cyklu edukacyjnego „Wakacje z IPN”. Wydarzenie wpisane jest w ogólnopolski projekt Instytutu Pamięci Narodowej „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, przypominający o wędrówce ponad 116 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy generała Władysława Andersa, a także o szlaku bojowym 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.
Zdjęcia:
– Bez historii nie da się właściwie żyć… Bez przeszłości nie potrafimy mówić o tym, kim jesteśmy, nie tylko w sensie indywidualnym, ale też w kategoriach wspólnoty narodowej – mówił dr Karol Nawrocki. – Historia, wspólna przeszłość, język i dziedzictwo kulturowe stanowią o tym, kim jesteśmy i jaką mamy tożsamość. Jesteśmy w drodze, w ciągłej wędrówce. Musimy często znajdować przystanek, by się zatrzymać, poddać refleksji to, dokąd idziemy, skąd zmierzamy. Taką szansą jest Przystanek Historia, który łączy wiedzę historyczną, tożsamość, z refleksją o tym, co w oparciu o fundament przeszłości możemy zrobić dla lepszej przyszłości.
Spotkanie 8 lipca dedykowane było 78. rocznicy D-Day, lądowania aliantów w Normandii podczas II wojny światowej. Specjalna makieta umożliwiła inscenizację lądowania na plaży Utah i w pobliżu miasteczka Sainte-Marie-Du-Mont.
W programie znalazła się także „Szkoła dowódców” – szkolenie dla graczy w systemie Bolt Action, warsztaty modelarskie i okazja do gry w edukacyjną planszówkę IPN. Na gości czekali członkowie stowarzyszeń rekonstrukcyjnych, prezentujący umundurowanie i sprzęt aliantów, skorzystać można było m.in. z infografik przedstawiających szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego PSZ, archiwalnych fotografii oraz filmów.
Zanim rozpoczęła się inscenizacja alianckiego lądowania w Normandii, o jej znaczeniu mówił prof. Krzysztof Kawalec. W programie znalazły się kolejne prelekcje: „W powietrzu, na morzu i na lądzie – Polacy w operacji Overlord” – Maciej Molczyk (szkoła „Husarz”); „Operacja Dragoon – »Południowa Normandia«” – Paweł Gaca (Koło Naukowe Historyków Wojskowości, Uniwersytet Wrocławski); „Na orlich skrzydłach: Polacy w walkach o wyzwolenie Normandii w 1944 roku” – Piotr Galik (Stowarzyszenie Semper Fidelis).
Kolejne wydarzenia cyklu „Wakacje z IPN” poświęcone będą bitwie o Ankonę (22 lipca 2022), powstaniu warszawskiemu (5 sierpnia 2022) oraz Bitwie Warszawskiej (19 sierpnia 2022). Ich program obejmuje prelekcje popularnonaukowe, quizy, prezentacje wystaw i infografik oraz maratony gier planszowych.