Dzień Walk i Męczeństwa Wsi Polskiej to święto państwowe obchodzone 12 lipca - w nawiązaniu do pacyfikacji świętokrzyskiej wsi Michniów, dokonanej przez Niemców w 1943 r. Jej mieszkańcy zapłacili najwyższą cenę za zaangażowanie w polski ruch oporu - osobiste, jak i przez wspieranie partyzantów.
Wojewódzkie obchody święta odbyły się w Węgrach w gminie Żórawina przy pomniku Wincentego Witosa. Poseł Paweł Hreniak przypomniał, że obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodzone były po raz pierwszy w 2018 r. – roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę po 123 latach niepodległości. – Ten gest miał wskazać, jak wiele niepodległa Rzeczpospolita zawdzięcza chłopom – mówił, wspominając o „armiii Witosa”, udziale chłopów w kolejnych walkach o wolność kraju, wspieraniu ruchu partyzanckiego. – Również dziś polska wieś jest ogromnym zasobem polskiego patriotyzmu – podkreślił.
Zdjęcia:
– 79 lat temu w świętokrzyskim Michniowie niemieccy żołnierze dopuścili się wielkiej zbrodni. Dziś przypominamy tamten dzień i tamte ofiary, ale podobnych miejsc i podobnych zbrodni w Polsce było więcej – zaznaczył wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa. – Do tych wszystkich tragedii dojść mogło dzięki temu, że domówiły się zbrodniczo ze sobą dwa krwawe reżimy, niemiecki i rosyjski.
Podkreślił, że mieszkańcy polskiej wsi byli jednymi z tych, którzy płacili bardzo wysoką cenę za lojalność wobec swojego państwa, Polski, wobec tradycji, za przywiązanie do języka, również za wiarę.
O polskiej wsi, która „broniła i żywiła” ojczyznę mówili Tytus Czartoryski – radny sejmiku województwa dolnośląskiego, prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Armii Krajowej prof. Stanisław Ułaszewski (który przypomniał także o kolejnej rocznicy Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.), Jan Żukowski – wójt gminy Żórawina, uhonorowany przez prof. S. Ułaszewskiego Medalem „Wierni AK-owskiej Przysiędze”.
Wójt dziękował mieszkańcom gminy Żórawina za patriotyzm i za wielkie serce – wyrażające się obecnie także w goszczeniu ukraińskich uchodźców. Wspominał o wybudowanym w latach 90. pomniku Wincentego Witosa, a także o kościele pw. św. Jana Pawła II w Starym Śleszowie – również swoistym pomniku dla człowieka zasłużonego sprawie wolności.
*
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to święto państwowe ustanowione 29 września 2017 r., obchodzone 12 lipca, w rocznicę pacyfikacji Michniowa. Jest ono – jak wyjaśniali organizatorzy – hołdem złożonym mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę podczas II wojny światowej, za wspieranie polskiej partyzantki, włączanie się w działania konspiracyjne oraz pomoc, jakiej polska wieś udzielała osobom ukrywającym się przed prześladowaniami – uchodźcom wojennym, żołnierzom wojska polskiego, jak też zwykłym Polakom, którzy mogli w tragicznych czasach wojennej zawieruchy zaopatrzyć się w żywność.
Obchody w Węgrach zorganizowane zostały przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Gminę Żórawina oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.