Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dolnośląska perła manieryzmu w Żórawinie. Wystawa i zbliżające się koncerty

Plenerową wystawę poświęconą wyjątkowemu dolnośląskiemu zabytkowi z przełomu XVI i XVII wieku - manierystycznemu kościołowi pw. Świętej Trójcy w Żórawinie - oglądać można w Kobierzycach. W niezwykłej świątyni planowane są ważne muzyczne wydarzenia - pierwsze już w sierpniu.

Ekspozycja jest dostępna przy alei Pałacowej 1 w Kobierzycach, naprzeciwko Urzędu Gminy Kobierzyce. Wystawa zatytułowana  Sankta Trinitas Nostra Haereditas (Trójca Święta Naszym Dziedzictwem) przedstawia szczególną historię zabytku, jego twórców i wyjątkowe dzieła sztuki. Dzisiaj rozproszone po wielu muzeach obrazy, rzeźby i detale czekają na powrót do świątyni po zakończeniu trwającego w niej remontu. Wystawie patronuje Stowarzyszenie Dolnośląska Perła Manieryzmu w Żórawinie, promująca ideę przywrócenia świetności zabytkowi o wyjątkowym znaczeniu dla dziedzictwa europejskiej kultury.
W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządów gminnych, a także proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie ks. Cezary Chwilczyński.

– Kościół pw. Świętej Trójcy, filialna świątynia naszej parafii, to unikalny zabytek manieryzmu. Staramy się upowszechniać wiedzę na jego temat, promować go, także jako atrakcję turystyczną – mówi. – Poświęcone mu wystawy, organizowane przez fundację Dolnośląska Perła Manieryzmu, przygotowywane są w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Prezentowane były już we Wrocławiu, Siechnicach, Wiązowie, Oławie. Przez najbliższe tygodnie można oglądać ekspozycję w Kobierzycach – 20 minut jazdy rowerem od Żórawiny. Dla tutejszych mieszkańców i nie tylko to może być świetny cel wakacyjnej wyprawy.

Dolnośląska perła manieryzmu w Żórawinie. Wystawa i zbliżające się koncerty   Kościół pw. Świętej Trójcy w Żórawinie (przed remontem). Karol Białkowski /Foto Gość

Otwarcie wystawy było zarazem okazją do zaproszenia wszystkich chętnych na  planowane w Żórawinie wydarzenia kulturalne – między innymi „Lato z muzyką w Dolnośląskiej Perle Manieryzmu”, a także koncert, który odbędzie się 4 września – w hołdzie obrońcom Polski zaatakowanej w 1939 r. przez niemieckich i sowieckich agresorów.

Kościół pw. Świętej Trójcy w Żórawinie po raz pierwszy został wymieniony w rejestrze dziesięcin nuncjusza papieskiego Galharda de Carceribus w 1335 roku. Tytuł wystawy zaczerpnięty został z łacińskiej inskrypcji, wieńczącej rzeźbiarskie wyobrażenie Trójcy Świętej w ołtarzu głównym kościoła. Intencją jej autora u progu XVII w. była chęć zjednoczenia dwóch zwaśnionych konfesji – katolików i luteran.

Wystawa w sposób syntetyczny ukazuje historię kościoła wraz z okalającym go terenem „wyspy kościelnej”, uwzględniając zwłaszcza rolę twórców jego manierystycznej przebudowy z początku XVII wieku – w szczególności inicjatora przebudowy świątyni Adama von Hanniwaldt.

Na potrzeby wystawy wybrane zostały najciekawsze materiały ikonograficzne dające wyobrażenie o dawnej świetności zabytku. Ekspozycja unaocznia także całokształt rozproszonego i częściowo utraconego materialnego dziedzictwa kościoła, zwłaszcza wartość jego bezcennego wyposażenia, które obecnie znajduje się poza obiektem, wzbogacając muzealne kolekcje.

Zwiedzanie kościoła wewnątrz  – zwłaszcza dla grup zorganizowanych – jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z parafią.

Wkrótce zakończony zostanie remont elewacji świątyni, na przyszły rok planowany jest remont wnętrza.

Pierwszy z planowanych w Żórawinie koncertów to „Sonaty Maryjne” (15 sierpnia o 19.00). Wykonawcy: Zbigniew Pilch – skrzypce, Marta Niedźwiecka – klawesyn, pozytyw. Program: Heinrich Ignaz Franz von Biber – "Sonaty różańcowe" (wybór), "Sonaty misteryjne" lub "Sonaty różańcowe" oraz "Passagalia" na skrzypce i basso continuo – cykl sonat Heinricha Ignaza Franza Bibera. Cykl obejmuje 15 sonat na skrzypce solo i basso continuo oraz passagalii skomponowanych przez Heinricha Ignaza Franza von Bibera w 1676 roku z myślą o październikowych nabożeństwach różańcowych.

Kolejne koncerty we wrześniu i październiku.

Przy muzycznym projekcie współpracuje wiele podmiotów: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Festiwal Wartislavia Cantans, Fundacja Dolnośląska Perła Manieryzmu w Żórawinie, Stowarzyszenie Nasza Żórawina, parafia św. Józefa w Żórawinie, Parafialne Centrum Kultury przy par. św. Józefa w Żórawinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy