Nowy numer 48/2022 Archiwum

"Klasyki" do obejrzenia w kinie za darmo w centrum Wrocławia

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na cykl filmowy we wtorki i czwartki. To bezpłatne seanse filmowe wybitnych dzieł polskiej kinematografii autorstwa m.in. Andrzeja Wajdy, Tadeusza Konwickiego czy Andrzeja Munka.

Cykl filmowy nosi tytuł: „Nie wybiera się przecież swojego czasu”. Dotyczy on twórców Polskiej Szkoły Filmowej. Pokazy są bezpłatne, odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godzinie 18.00 od 1 lipca do 14 września 2022 w kinie „Popiół i Diament” (w podziemiach Kamienicy pod Złotym Słońcem, wejście przez kawiarnię Popiół i Diament, Rynek 6).

Repertuar znajdziecie TUTAJ.

„Nie wybiera się przecież swojego czasu. I żaden czas nie dostosuje się do człowieka. To człowiek musi się dostosować. W przeciwnym przypadku ginie”. Ten cytat z „Popiołu i diamentu” Jerzego Andrzejewskiego mógłby służyć za artystyczną dewizę twórców Polskiej Szkoły Filmowej lat 50. i 60. XX wieku.

Artyści aktywni w pierwszych dziesięcioleciach po drugiej wojnie światowej, funkcjonujący w niesprzyjającym twórczym swobodom systemie, na przekór okolicznościom tworzyli najwybitniejsze dzieła światowej kinematografii. Rozliczenie z przeszłością przy jednoczesnym zmaganiu z ograniczeniami cenzury wymagało wymyślenia nowego języka artystycznego – wymyślenia filmu na nowo.

W ramach cyklu w Muzeum Pana Tadeusza zaprezentowane zostaną filmy twórców, takich jak Andrzej Wajda („Popiół i diament”, „Kanał”, „Niewinni czarodzieje”), Andrzej Munk („Eroica”, „Zezowate szczęście”, „Pasażerka”), Tadeusz Konwicki („Salto”, „Ostatni dzień lata”) czy Wojciech Has („Pożegnania”, „Pętla”) i wielu innych.

Cykl składa się z dwudziestu dwóch seansów, a każdemu z nich towarzyszyć będzie prelekcja przybliżająca konteksty historyczne i tematykę kolejnych produkcji.

Wstęp na seanse jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Wejściówki można odebrać w kasach Muzeum Pana Tadeusza (czynne: wtorek–niedziela, 10.00–17.00).

Kino Popiół i Diament zlokalizowane jest w podziemiach Kamienicy pod Złotym Słońcem (wejście przez kawiarnię Popiół i Diament, Rynek 6).

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy