Nowy numer 4/2023 Archiwum

Święto Policji. Modlitwa wdzięczności za błogosławieństwo na służbie

W kościele pw. św. Stanisława, Doroty i Wacława we Wrocławiu funkcjonariusze policji modlili się i dziękowali Bogu z okazji 103. rocznicy powołania Policji Państwowej.

Dzisiejsze obchody 103. rocznicy powstania Policji Państwowej rozpoczynamy od Eucharystii i za to wam, drodzy policjanci, dziękuję - rozpoczął homilię bp Jacek Kiciński. 

Przypomniał rotę przysięgi składanej przez policjantów, która mówi, żeby służyć wiernie, chronić porządku prawnego i strzec bezpieczeństwa nawet z narażeniem życia.

- Służba drugiemu człowiekowi nie jest łatwa. Zwłaszcza, gdy jest trudny i wymagający. Stoicie na straży zasad, które stanowią o podstawie ładu społecznego. Stajecie w obronie każdego człowieka i jego godności. Czynicie wszystko, by nie działa się krzywda drugiemu. Jesteście gotowi do poświęcenia najwyższej ceny, czyli swojego życia - zwrócił się do policjantów kaznodzieja.

Za wzór wskazał funkcjonariuszom osobę Jezusa Chrystusa, który pokazał ludziom, co oznacza służyć wiernie. Pokazał swoim życiem, jak chronić porządek prawny, a swoją postawą dawał poczucie bezpieczeństwa. Wszystko to uczynił, oddając za nas swoje życie na krzyżu.

- W dzisiejszej Ewangelii Chrystus jawi nam się jako siewca, który sieje ziarno Słowa Bożego. Pragnie dzielić się słowem życia z każdym człowiekiem. Ono jest pełne miłości. Jezus nigdy nie zniechęca się ludźmi. Niezależnie, czy Jego słowo przyjmujemy, czy odrzucamy. Istotą powołania Chrystusa jest wierna służba miłości. Dlatego tylko ten służy, kto potrafi kochać. I ten, kto kocha, naprawdę służy - mówił bp Kiciński.

Wyjaśniał słowa z Ewangelii, które mówią, na jaki grunta trafi ziarno rzucone przez siewcę. Jego zdaniem potrzeba dziś ludzi z powołaniem. Potrzeba tych, którzy staną się żyzną glebą i wydadzą owoc - trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny i stukrotny.

- Chrystus zachęca nas dzisiaj, byśmy nie ustawali w drodze, która daje poczucie bezpieczeństwa drugiemu człowiekowi. Nie jest łatwo stać na straży prawa, służyć innym i poświęcać swoje życie za nich. Jeśli naszą służbę zrozumiemy jako powołanie, to w tej służbie nie jesteśmy sami. Bóg się nami opiekuje. Troszczy się o nas - przekonywał bp Jacek.

Podczas Eucharystii dziękował za codzienny dar trudu, poświęcenia i oddania policjantów na służbie społeczeństwu. - To dzięki waszej ofiarności, czujności i gotowości mamy poczucie bezpieczeństwa, które każdy z nas tak bardzo potrzebuje. Tego bezpieczeństwa potrzebuje cały świat - konstatował wrocławski biskup pomocniczy.

Zachęcał, by obchodzone święto było okazją do wdzięczności międzyludzkiej oraz wdzięczności Bogu za Jego błogosławieństwo. 

Po Mszy świętej na placu przed Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbył się uroczysty apel z okazji 103. rocznicy powołania Policji Państwowej. Wydarzenie patronatem honorowym objął Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Uroczystość odbyła się zgodnie z policyjnym ceremoniałem.

W trakcie uroczystości kilkudziesięciu policjantów otrzymało wyróżnienia w postaci odznaczeń państwowych i resortowych tj. Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę, Srebrne i Brązowe Odznaki „Zasłużony Policjant” oraz awanse w stopniach służbowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy