Nowy numer 17/2024 Archiwum

Lipcowy Wieczór Tumski z Grottgerem

Wykład Jadwigi Jasińskiej-Sadury "Dramat wojny w rysunkach Artura Grottgera" oraz pieśni "O tęsknocie, namiętności i odwadze" w wykonaniu Pawła Jakuba Wojtasiewicza przy akompaniamencie Doroty Maciaszczyk można będzie usłyszeć w niedzielę 24 lipca o 18.00 w Auli PWT we Wrocławiu.

Jadwiga Jasińska-Sadura w swoim wystąpieniu opowie o unikatowej kolekcji dzieł Artura Grottgera w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, poznański śpiewak Paweł Jakub Wojtasiewicz zaprezentuje pieśni autorstwa m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Karola Szymanowskiego.

W pierwszej części usłyszymy o cyklu 11 rysunków Artura Grottgera (1837-1867) pt. „Wojna”, który znajduje się we wrocławskim Muzeum Narodowym. Tego romantycznego malarza i rysownika znamy głównie z serii rysunków opiewających zryw przeciwko Rosjanom podczas powstania styczniowego tzn.: „Polonia”, „Lithuania” i „Warszawa”. Mało kto wie, że Grottger był również bardzo płodnym malarzem obyczajowym i portrecistą.

Cykl „Wojna” miał pokazać temat uniwersalny i, niestety, wciąż aktualny – z okrucieństwami i ludzkimi tragediami. Artysta liczył na to, że utrwali swoją artystyczną pozycję, co przełoży się na stabilizację materialną i pozwoli na przełamanie oporu rodziny Wandy Monne w sprawie poślubienia jego ukochanej.

„Wojnę” poświęcił narzeczonej, a z listów do Wandy wiemy o szczegółach jego koncepcji. Również tytuły są literackim komentarzem autora do rysunków. Przewodnikami po scenach wojny są Artysta i jego Muza. Początkowo były to portrety Wandy Monne i malarza, ale poradzono mu, aby twarze były bardziej klasyczne. Grottger zaczerpnął pomysł z „Boskiej Komedii” Dantego i „Przedświtu” Zygmunta Krasińskiego. Pierwsze kartony „Losowania rekrutów”, „Pożegnania” i „Pożogi” powstały w 1866 r. w Polsce, a pozostałe, aż po ostatni – „Ludzkości, ty rodzie Kaina” – ukończone zostały w Paryżu w 1867, roku śmierci Grottgera.

Jadwiga Jasińska-Sadura jest absolwentką historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, a przez wiele lat była edukatorką w Muzeum Narodowym. Poza popularyzacją sztuki, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, naucza m.in. w Seminarium Duchownym we Wrocławiu.

Paweł Jakub Wojtasiewicz jako młody chłopak był członkiem słynnego chóru „Poznańskie Słowiki", pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza, koncertując w kraju i za granicą. Ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu, w klasie organów (prof. Julia Smykowska), śpiewu solowego (prof. Jolanta Kajdasz) i klawesynu (prof. Barbara Mucha). W 2005 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Ryszarda Cieśli i prof. Jadwigi Rappe. Następnie podjął edukację podyplomową w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. Artysta występował do tej pory z recitalami na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i innych krajach europejskich, uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji muzyki wokalnej, otrzymał liczne nagrody, również podczas prestiżowych konkursów.

Dorota Maciaszczyk – pianistka, kameralistka, od 2020 roku adiunkt w Katedrze Fortepianu i Organów na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie współpracuje z klasą klarnetu, fletu oraz saksofonu. Jest także nauczycielem w szkole muzycznej pierwszego stopnia.

W 2019 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wraz Agatą Igras, Klarą Świdrów, Bogusławem Jakubowskim oraz Włodzimierzem Spodymkiem nagrała płytę Robert Muczynski in memoriam. Życie i twórczość kompozytora stały się tematem jej pracy doktorskiej, a język muzyczny twórcy przybliżyła również w książce Klarnet wczoraj i dziś czyli spotkanie praktyki i teorii, Poznań 2019.

Współpraca z kompozytorem Arturem Cieślakiem, wiolonczelistką Klarą Świdrów, oraz klarnecistą Bogusławem Jakubowskim zaowocowała kolejną płytą muzyki kameralnej – Artur Cieślak Selected Works.

Program:

Recital pieśni na głos z fortepianem „O tęsknocie, namiętności i odwadze”.

Fryderyk Chopin (1810-1849):

- Życzenie

- Smutna rzeka

- Piosnka litewska

Stanisław Moniuszko (1819-1872):

- Pieśń obłąkanej Ofelii

- Złota rybka

- Dwie zorze

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941):

- Ostatnia róża

- Polały się łzy

- Nad wodą wielką i czystą

Stanisław Niewiadomski (1859-1936):

- Dzwony

- Kołysanka

Mieczysław Karłowicz (1876-1909):

- O, nie wierz

- Zawód

- Mów do mnie jeszcze

- Pod Jaworem

Karol Szymanowski (1882-1937):

- Daleko został cały świat

- Uwoz mamo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy