Do końca lipca trwa piesza pielgrzymka IDK, tym razem po polskim Polesiu. Jednocześnie rozpoczęła się rekrutacja na nowy rok akademicki. Propozycje instytutu zainteresują ludzi spragnionych przyjaźni z Bogiem i ludźmi, którzy chętnie otworzą dzieła świętych Karmelu, ale i z radością... wyruszą do lasu.
Instytut Duchowości "Karmel" działa przy parafii karmelitów bosych we Wrocławiu przy ul. Ołbińskiej 1, prowadzą go ojcowie, a wykładowcami są i osoby duchowne, i świeckie.
Za cel stawia sobie praktykowanie relacji z Bogiem - jak określiła modlitwę św. Teresa od Jezusa, a także z bliźnim w świecie, w którym nam przyszło żyć. Twórcy IDK przypominają słowa świętej z Àvili, która pisze w autobiografii, że "wygrała swe życie, gdy zamieniła je w modlitwę" - gdy przyjęła Boga jako przyjaciela, z którym dzieliła całe życie. Stwierdziła, że "Teresa sama nie może nic, lecz Teresa z Chrystusem może wszystko...". "O takiej relacji, w której Bogu pozwalamy w swym życiu na wszystko, chcemy w naszym Instytucie mówić i uczyć ją praktykować" - wyjaśniają. Kluczowym dla instytutu słowem jest "prawda" - o Bogu, człowieku, świecie; patrzenie Bożymi oczyma na rzeczywistość.
Od października program IDK będzie realizowany przez kilka rodzajów spotkań. Pierwszy to wykłady, które odbywają się w cyklu 2-letnim.
W pierwszym roku słuchacze poznają życie i dzieło św. Teresy od Jezusa - założycielki Karmelu, św. Edyty Stein oraz innych świętych. Poznają zasady formacji ucznia Jezusowego według Ewangelii św. Jana, patrzenia w Bożym świetle na człowieka i świat.
Drugi rok cyklu, który rozpocznie się w październiku, obejmuje wykłady o św. Janie od Krzyża (o. Antoni Rachmajda OCD), św. Teresie z Lisieux (o. Jan Malicki OCD), wykłady o Jezusie Chrystusie jako prawdzie-skale, na której można budować swoje życie (bp dr Maciej Małyga). O formacji sumienia będzie mówił prof. Marek Czachorowski, o korzeniach cywilizacji europejskiej - Grażyna Strykowska, w historię duchowości wprowadzą słuchaczy ks. dr Adam Łuźniak i o. Aleksander Szczukiecki OCD (Poznań). Spotkania odbywają się co dwa tygodnie, w czwartki w godz. od 17 do 20, w pomieszczeniach klasztoru przy ul. Ołbińskiej 1.
Spotkania wykładowe odbywają się co dwa tygodnie, w czwartki w godz. od 17 do 20, w pomieszczeniach klasztoru przy ul. Ołbińskiej 1.
Oprócz wykładów w programie znajdziesz spotkania praktyczne:
Szkoła Modlitwy Karmelu Terezjańskiego (SeMKaT) - spotkania (w 4. sobotę miesiąca, w godz. 15-18) wypełniają nauka i praktykowanie modlitwy jako "przyjacielskiej relacji z Bogiem: według nauki św. Teresy od Jezusa;
Spotkania dla kobiet - refleksja nad kobietą i jej kondycją, której patronuje Edyta Stein; połączona z dzieleniem się doświadczeniem przez panie różnych pokoleń i stanów (2. wtorek miesiąca, po Eucharystii o godz. 18);
Spotkania dla małżeństw - grupa młodych małżeństw spotyka się co miesiąc i dyskutuje wokół nauczania Jana Pawła II na temat rodziny i małżeństwa;
Warsztaty karmelitańskie - praktyczne spotkania warsztatowe dotyczące zdrowia duszy i ciała; świąteczne i weekendowe; stacjonarne i w terenie;
"Survival karmelitański" (na miejscu i w terenie) - spotkania modlitewne, pielgrzymki, rajdy, warsztaty prozdrowotne, prorodzinne, wyprawy po zioła i inne dobra cenne dla duszy i ciała;
"Szkoła otwartych oczu", działająca we współpracy z artystką Grażyną Strykowską. Będzie uczyć patrzenia na świat i życie w świetle prawdy, dobra i piękna. Przykładowo, jedno ze spotkań poświęcone będzie nauce kaligrafii, pięknego pisania.
Zapisy: należy przesłać wymagane dokumenty w formie elektronicznej na adres e-mail (idk.wroclaw@gmail.com) lub drogą pocztową (Instytut Duchowości "Karmel", ul. Ołbińska 1, 50-259 Wrocław) lub przynieść je osobiście. Dokumenty można składać do końca października. IDK dysponuje ograniczoną liczbą miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wymagane dokumenty: formularz zgłoszeniowy z własnoręcznym podpisem (do pobrania TU), życiorys, kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej lub studiów wyższych, trzy fotografie.
Wymagania: ukończona szkoła średnia, odbycie wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej z dyrektorem instytutu. Udział w zajęciach jest odpłatny. Na rozmowę umówić się można indywidualnie w sierpniu, wrześniu oraz październiku, od poniedziałku do piątku w godz. 17-19. Kontakt w sprawie rozmowy: idk.wrocław@gmail.com, 605 440 308 (Agnieszka), 692 260 061 (Jacek), 600 084 677 (Magda).
Więcej na stronie https://wroclaw.carmelitanum.pl/.