80. rocznicę śmierci Edyty Stein uczci cykl koncertów "Gwiazda Europy" w wykonaniu solistów, chóru NFM oraz Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Sierpniowe koncerty odbędą się w Gliwicach, Lublińcu, Wrocławiu, Oświęcimiu oraz holenderskim Echt.
Na program składają się instrumentalne oraz wokalne dzieła polskich, niemieckich, francuskich i włoskich twórców napisane do tekstów starotestamentowych.
Kompozycje te układają się symetrycznie w formę łuku, począwszy od utworów lamentacyjnych i żałobnych, przez muzyczną modlitwę oraz afirmację miłości, by w końcu powrócić do lamentacji i osamotnienia. Misterna konstrukcja programu - jak wyjaśniają twórcy - nie tyle metaforycznie opowiada biografię, ile symbolicznie prezentuje kolejne przemiany duchowe Edyty Stein oraz ich atrybuty: zwątpienie, mądrość, zaślubiny z Bogiem.
Pierwsze dwa koncerty odbędą się w Gliwicach i Lublińcu - miejscach związanych z korzeniami rodziny Steinów: pochodzącej z Lublińca (niem. Lublinitz, Loben) Augusty Courant, matki Edyty, oraz mieszkającego w Gliwicach (niem. Gleiwitz) Zygfryda Steina, ojca przyszłej świętej. Po ślubie w 1871 r. Augusta i Zygfryd zamieszkali w Gliwicach, gdzie na świat przyszło sześcioro ich dzieci: Paul, Selma, Elza, Hedwig, Arno i Ernst. W 1882 r. przeprowadzili się do Lublińca, tam małżeństwo założyło własny warsztat pracy i powitało na świecie kolejnych czworo dzieci: Friedę, Rosę, Richarda i Ernę.
Trzeci koncert odbędzie się we Wrocławiu (niem. Breslau), czyli w mieście, do którego w pierwszych miesiącach 1890 r. przeprowadzili się Steinowie wraz z sześciorgiem żyjących dzieci. Najmłodsza córka Steinów, Edyta, przyszła na świat 12 października 1891 r., gdy rodzina mieszkała w domu przy dzisiejszej ul. Stanisława Dubois. Po kilku przeprowadzkach w 1910 r. Augusta Stein wraz z dziećmi ostatecznie zamieszkała przy obecnej ul. Nowowiejskiej 38. W niemieckim Wrocławiu Edyta spędziła najmłodsze lata i tu zaczęła studia na Śląskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma. Z Wrocławiem pożegnała się w 1933 r., kiedy postanowiła wstąpić do Karmelu w Kolonii.
Wrocławski koncert odbędzie się w Sali Sesyjnej Dworca PKP 8 sierpnia. 80 lat wcześniej, w sierpniu, E. Stein prawdopodobnie przejeżdżała przez ten dworzec, transportowana wraz z innymi więźniami pociągiem do Auschwitz.
Czwarty koncert odbędzie się w Oświęcimiu - mieście, które stało się ostatnim na ścieżce życia Edyty. 9 sierpnia 1942 r. E. Stein zginęła w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Kolejny koncert odbędzie się w holenderskim Echt. To właśnie z mieszczącego się w tym mieście klasztoru sióstr karmelitanek Edyta - już jako Teresa Benedykta od Krzyża - została 7 sierpnia 1942 r. wywieziona do Auschwitz. W planach są także koncerty w Niemczech i Francji.
Wrocław Baroque Ensemble. Łukasz Rajchert6.08, sobota, 19.00
Gliwice, ruiny teatru Victoria, al. Przyjaźni 18
7.08, niedziela, 15.30
Lubliniec, kościół św. Stanisława Kostki, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6
8.08, poniedziałek, 19.00
Wrocław, dworzec PKP (Sala Sesyjna), ul. Józefa Piłsudskiego 105
9.08, wtorek, 19.00
Oświęcim, kościół św. Józefa, ul. J. Kilińskiego 15
29.08, poniedziałek, 20.00
Echt, Sint-Landricuskerk
Andrzej Kosendiak - dyrygent
Wrocław Baroque Ensemble:
Aldona Bartnik, Aleksandra Turalska - soprany
Daniel Elgersma - kontratenor
Maciej Gocman - tenor
Tomáš Král - bas
Julia Karpeta - viola da gamba
Krzysztof Karpeta - violone
Přemysl Vacek - teorba
Marta Niedźwiecka - pozytyw
Chór NFM
Lionel Sow - kierownictwo artystyczne Chóru NFM
Program:
J. de Sainte-Colombe XLIV Concert à deux violes esgales "Tombeau Les Regrets": Les pleurs
M.T. Łukaszewski "De profundis"
J.S. Bach "Die Kunst der Fuge" BWV 1080: Contrapunctus I
G.B. da Palestrina "Canticum canticorum: Introduxit me rex in cellam vinariam"
B. Pradal "Miserere"
F. Couperin "Troisième leçon de ténèbres"
G.B. da Palestrina "Canticum canticorum: Vulnerasti cor meum"
M. Zieleński "Vox in Rama"
G. Allegri "Miserere mei, Deus"
G.B. da Palestrina "Canticum canticorum: Tota pulchra es, amica mea"
J.S. Bach "Die Kunst der Fuge" BWV 1080: Contrapunctus II
Ł. Urbaniak "De profundis"
J. de Sainte-Colombe XLIV Concert à deux violes esgales "Tombeau Les Regrets": Les pleurs (wersja na violę da gamba solo).
Więcej informacji TUTAJ.
Koordynatorem wydarzeń odbywających się w ramach Roku Edyty Stein jest Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" (Centrum Historii "Zajezdnia").