"Gwiazda Europy" - koncerty dedykowane Edycie Stein. Wrocławski na Dworcu Głównym PKP

80. rocznicę śmierci Edyty Stein uczci cykl koncertów "Gwiazda Europy" w wykonaniu solistów, chóru NFM oraz Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Sierpniowe koncerty odbędą się w Gliwicach, Lublińcu, Wrocławiu, Oświęcimiu oraz holenderskim Echt.

Na program składają się instrumentalne oraz wokalne dzieła polskich, niemieckich, francuskich i włoskich twórców napisane do tekstów starotestamentowych.

Kompozycje te układają się symetrycznie w formę łuku, począwszy od utworów lamentacyjnych i żałobnych, przez muzyczną modlitwę oraz afirmację miłości, by w końcu powrócić do lamentacji i osamotnienia. Misterna konstrukcja programu - jak wyjaśniają  twórcy - nie tyle metaforycznie opowiada biografię, ile symbolicznie prezentuje kolejne przemiany duchowe Edyty Stein oraz ich atrybuty: zwątpienie, mądrość, zaślubiny z Bogiem.

Pierwsze dwa koncerty odbędą się w Gliwicach i Lublińcu - miejscach związanych z korzeniami rodziny Steinów: pochodzącej z Lublińca (niem. Lublinitz, Loben) Augusty Courant, matki Edyty, oraz mieszkającego w Gliwicach (niem. Gleiwitz) Zygfryda Steina, ojca przyszłej świętej. Po ślubie w 1871 r. Augusta i Zygfryd zamieszkali w Gliwicach, gdzie na świat przyszło sześcioro ich dzieci: Paul, Selma, Elza, Hedwig, Arno i Ernst. W 1882 r. przeprowadzili się do Lublińca, tam małżeństwo założyło własny warsztat pracy i powitało na świecie kolejnych czworo dzieci: Friedę, Rosę, Richarda i Ernę.

Trzeci koncert odbędzie się we Wrocławiu (niem. Breslau), czyli w mieście, do którego w pierwszych miesiącach 1890 r. przeprowadzili się Steinowie wraz z sześciorgiem żyjących dzieci. Najmłodsza córka Steinów, Edyta, przyszła na świat 12 października 1891 r., gdy rodzina mieszkała w domu przy dzisiejszej ul. Stanisława Dubois. Po kilku przeprowadzkach w 1910 r. Augusta Stein wraz z dziećmi ostatecznie zamieszkała przy obecnej ul. Nowowiejskiej 38. W niemieckim Wrocławiu Edyta spędziła najmłodsze lata i tu zaczęła studia na Śląskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma. Z Wrocławiem pożegnała się w 1933 r., kiedy postanowiła wstąpić do Karmelu w Kolonii.

Wrocławski koncert odbędzie się w Sali Sesyjnej Dworca PKP 8 sierpnia. 80 lat wcześniej, w sierpniu, E. Stein prawdopodobnie przejeżdżała przez ten dworzec, transportowana wraz z innymi więźniami pociągiem do Auschwitz.

Czwarty koncert odbędzie się w Oświęcimiu - mieście, które stało się ostatnim na ścieżce życia Edyty. 9 sierpnia 1942 r. E. Stein zginęła w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Kolejny koncert odbędzie się w holenderskim Echt. To właśnie z mieszczącego się w tym mieście klasztoru sióstr karmelitanek Edyta - już jako Teresa Benedykta od Krzyża - została 7 sierpnia 1942 r. wywieziona do Auschwitz. W planach są także koncerty w Niemczech i Francji.

"Gwiazda Europy" - koncerty dedykowane Edycie Stein. Wrocławski na Dworcu Głównym PKP   Wrocław Baroque Ensemble. Łukasz Rajchert

6.08, sobota, 19.00

Gliwice, ruiny teatru Victoria, al. Przyjaźni 18

7.08, niedziela, 15.30

Lubliniec, kościół św. Stanisława Kostki, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6

8.08, poniedziałek, 19.00

Wrocław, dworzec PKP (Sala Sesyjna), ul. Józefa Piłsudskiego 105

9.08, wtorek, 19.00

Oświęcim, kościół św. Józefa, ul. J. Kilińskiego 15

29.08, poniedziałek, 20.00

Echt, Sint-Landricuskerk


Andrzej Kosendiak - dyrygent
Wrocław Baroque Ensemble:
Aldona Bartnik, Aleksandra Turalska - soprany
Daniel Elgersma - kontratenor
Maciej Gocman - tenor
Tomáš Král - bas
Julia Karpeta - viola da gamba
Krzysztof Karpeta - violone
Přemysl Vacek - teorba
Marta Niedźwiecka - pozytyw

Chór NFM

Lionel Sow - kierownictwo artystyczne Chóru NFM

Program: 

J. de Sainte-Colombe XLIV Concert à deux violes esgales "Tombeau Les Regrets": Les pleurs  
M.T. Łukaszewski "De profundis"
J.S. Bach "Die Kunst der Fuge" BWV 1080: Contrapunctus I
G.B. da Palestrina "Canticum canticorum: Introduxit me rex in cellam vinariam"
B. Pradal "Miserere"
F. Couperin "Troisième leçon de ténèbres"
G.B. da Palestrina "Canticum canticorum: Vulnerasti cor meum"
M. Zieleński "Vox in Rama"
G. Allegri "Miserere mei, Deus"
G.B. da Palestrina "Canticum canticorum: Tota pulchra es, amica mea"
J.S. Bach "Die Kunst der Fuge" BWV 1080: Contrapunctus II
Ł. Urbaniak "De profundis"
J. de Sainte-Colombe XLIV Concert à deux violes esgales "Tombeau Les Regrets": Les pleurs (wersja na violę da gamba solo).

Więcej informacji TUTAJ.

Koordynatorem wydarzeń odbywających się w ramach Roku Edyty Stein jest Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" (Centrum Historii "Zajezdnia").

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..