Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji i Nauki Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu otrzymał kategorię A w dyscyplinie: nauki teologiczne. Co to oznacza?
Co 4 lata na każdej uczelni poszczególne dyscypliny naukowe podlegają ewaluacji. Wówczas bierze się trzy kryteria pod uwagę: publikacje, środki z grantów na badania naukowe oraz oddziaływanie społeczne badań naukowych.
- W pierwszym najważniejszym kryterium, które ma 70 procent wagi całości, uzyskaliśmy 96 proc. najwyższego wyniku. Ten poziom został osiągnięty dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników uczelni. Bardzo mocno podnieśliśmy poziom badań naukowych i publikacji. Mamy dużo publikacji w języku angielskim. Rozchodzą się one na cały świat. W tym również monografie w języku angielskim, które są wydawane w najlepszych na świecie wydawnictwach teologicznych - tłumaczy ks. prof. Rajmund Pietkiewicz, prorektor PWT.
Po przedstawieniu odpowiednich danych ministerstwo ostatecznie ustala oceny parametryczne. Mają one spore znaczenie. Np. w przypadku ocen od B+ w górę uczelnia może nadawać doktoraty i habilitacje, prowadzić szkołę doktorską oraz studia na profilu ogólnoakademickim. Od tego zależy również wysokości subwencji, które placówka otrzymuje, czyli pieniędzy na finansowanie nauki i dydaktyki.
- Ocena "A" jest zasługą wszystkich nauczycieli akademickich i pracowników PWT, dlatego pragnę wszystkim bardzo serdecznie podziękować za włożony trud i pracę, które zaowocowały - stwierdził ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT.
- Jeżeli chodzi o oddziaływanie społeczne, poddaliśmy ewaluacji badania bp. Andrzeja Siemieniewskiego nad możliwością integracji duchowości zielonoświątkowej z katolicką. To zostało bardzo dobrze ocenione. Podobnie jak badania biblistów i ich znaczenie dla zaspokajania potrzeb duchowych społeczeństwa. Pokazaliśmy kanały medialne, poprzez które bibliści propagują wyniki swoich badań - mówi ks. prof. Pietkiewicz.
Ocenę A pod względem teologii w Polsce posiadają jeszcze: UKSW w Warszawie, Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Najwyższą A+ zaś Katolicki Uniwersytet Lubelski.
- Dostaliśmy się do ekstraklasy, jeśli chodzi o poziom badań naukowych. Oczywiście to ma także przełożenie na prestiż uczelni. W rankingach pójdziemy do góry. Natomiast ocena koresponduje oczywiście z jakością dydaktyki. Jeśli wykładowcy prowadzą cenne badania, mają więcej do przekazania studentom. Na PWT powstało wiele prac magisterskich publikowanych jako książki lub artykuły - opowiada ksiądz prorektor.
8 lat temu Papieski Wydział Teologiczny nie posiadał jeszcze żadnej kategorii naukowej. 5 lat temu po ewaluacji otrzymali kategorię B. Obecnie przyznano mu A.