Nowy numer 32/2022 Archiwum

W sierpniu do Henrykowa

20 sierpnia odbędzie się V Pielgrzymka Żywego Różańca i Czcicieli Matki Bożej do Henrykowa, 27 sierpnia - XIII Pielgrzymka i Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych (trwają zapisy na drugie z wydarzeń).

Maryjna pielgrzymka rozpocznie się 20 sierpnia o 9.00. W programie, po rejestracji uczestników, katecheza o. Krzysztofa Sikory CMF „Różaniec – narzędzie pokoju” (o 9.30), Msza św. pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego (11.00), adoracja i modlitwa różańcowa (12.00), koncert patriotyczny „Modlitwa o pokój” (13.00).

XIII Pielgrzymka i Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych odbędą się w Henrykowie tydzień później – 27 sierpnia. Program spotkania: 11.00 – modlitwa różańcowa, 11.30 – Msza św., 12.45 – rozpoczęcie pikniku, poczęstunek, 13.30 – rozpoczęcie części artystycznej, 16.00 – zakończenie. Zgłoszenia i informacje: 697 542 405, pon@archidiecezja.wroc.pl.

W Henrykowie znajduje się sanktuarium Najświętszej Maryi Panny – Matki Języka Polskiego. W pięknym cysterskim kościele pw. Wniebowzięcia NMP czczona jest wykonana w drewnie lipowym figurka Matki Bożej, która była otoczona kultem w tutejszym opactwie cystersów już w XVI wieku, jako Królowa Świata. Dziś nazywana jest Matką Języka Polskiego, ponieważ w Henrykowie zapisano pierwsze znane zdanie w języku polskim.

Wizyta w tym miejscu to również okazja, by zobaczyć niezwykłe stalle henrykowskie, obrazy M. Willmanna i inne dzieła sztuki, a także pospacerować w malowniczym otoczeniu starego klasztoru.

W sierpniu do Henrykowa   Matka Języka Polskiego. Agata Combik /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama