Nowy numer 39/2022 Archiwum

Obchody Święta Wojska Polskiego we Wrocławiu. Co nas czeka?

Ważne święto państwowe i maryjne ma swoją uroczystą oprawę. W stolicy Dolnego Śląska kulminacyjne obchody będą miały miejsce na wrocławskim rynku. Ale warto zajrzeć też na Tor Wyścigów Konnych na Partynicach.

Uroczystości rozpoczną się od 15 sierpnia od godziny 10. Wówczas zostanie odprawiona Msza święta w intencji żołnierzy w bazylice pw. św. Elżbiety (kościół garnizonowy) przy wrocławskim rynku w uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Po modlitwie w godzinach 11:30-12:30 odbędzie się uroczysty apel wojskowy Garnizonu Wrocław na pl. Gołębim. Po nim uczestników czeka o 12:30. koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. 

A w godzinach 10-15 wrocławianie i turyści będą mogli oglądać wystawę sprzętu wojskowego. Nie zabraknie też tradycyjnej wojskowej grochówki. Swój sprzęt zaprezentują tego dnia jednostki wojskowe Garnizonu Wrocław. 

Na stoiskach WCR we Wrocławiu będzie możliwość złożenia wniosków o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (DZSW).

A może konno? Na Partynicach świętowanie

W związku z przypadającymi na 15 sierpnia obchodami „Cudu nad Wisłą” w sobotę i niedzielę na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych (Partynice, ul. Zwycięska 2) będzie można podziwiać umiejętności konnych grup rekonstrukcyjnych – będą to dwa Pułki Ułanów. .

W sobotę w godz. 15.00-19.30 ułani rozstawią swoje namioty, w których będziemy mogli zobaczyć historyczną broń używaną przez kawalerię w przededniu II Wojny Światowej, m.in. stroczone rzędy kawaleryjskie z pełnym wyposażeniem, szable, repliki karabinków oraz repliki broni przeciwpancernej. Ponadto Pułk 19 Ułanów Wołyńskich zaprezentuje pokaz wyszkolenia konia kawaleryjskiego z takimi elementami jak: posługiwanie się  białą bronią w galopie, czy skoki przez przeszkody (ogień, naturalne przeszkody).

Natomiast w niedzielę także na Partynicach w godz. 15.00-17.00 organizatorzy zapraszają na zawody Military im. Płk. Tadeusza Rybickiego. W zawodach uczestniczyć będą Ułani Kawalerii Ochotniczej. Ponad 20 zawodników i ich konie będzie brało udział w konkurencjach zręcznościowych i szybkościowych związanych z władaniem  białą bronią – szablą i lancą.

W Oleśnicy wielki piknik

Wielki piknik wojskowy Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje w Oleśnicy. Odbędzie się 15 sierpnia od godziny 14:00 do 18:00 na rynku. 

W programie pikniku:

  • Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych
  • Kino frontowe z pokazem filmu „KARBALA” o godz. 16.00
  • Wojskowa grochówka
  • Pokaz sprzętu wojskowego
  • Mobilny punkt rekrutacyjny WCR we Wrocławiu.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy