Nowy numer 39/2022 Archiwum

Z Maryją w słowie i muzyce. Uroczystość Wniebowzięcia NMP w Żórawinie

W kościele pw. Świętej Trójcy w Żórawinie 15 sierpnia po Mszy św. odprawionej o 18.00 ks. prof. Bogdan Ferdek wygłosi wykład "Maryja w nauczaniu Kościoła", a następnie rozpocznie się koncert "Sonaty Maryjne".

Podczas koncertu wystąpią artyści z Narodowego Forum Muzyki, w ramach projektu Lato z Muzyką w Dolnośląskiej Perle Manieryzmu.

Wykonawcy: Zbigniew Pilch – skrzypce, Marta Niedźwiecka – klawesyn, pozytyw. Program: Heinrich Ignaz Franz von Biber – "Sonaty różańcowe" (wybór), "Sonaty misteryjne" lub "Sonaty różańcowe" oraz "Passagalia" na skrzypce i basso continuo – cykl sonat Heinricha Ignaza Franza Bibera. Cykl obejmuje 15 sonat na skrzypce solo i basso continuo oraz passagalii skomponowanych przez Heinricha Ignaza Franza von Bibera w 1676 roku z myślą o październikowych nabożeństwach różańcowych.

Cykl obejmuje 15 sonat na skrzypce solo i basso continuo oraz Passagalii skomponowanych przez Heinricha Ignaza Franza von Bibera w 1676 roku. Biber po opuszczeniu Ołomuńca, gdzie pracował dla księcia von Eggenberga, wstąpił w 1670 roku na służbę księcia arcybiskupa Salzburga, który był gorliwym krzewicielem różańcowej pobożności. Sonaty zostały skomponowane na odbywające się w październiku nabożeństwa różańcowe.

Wstęp wolny. Kolejne koncerty w Żórawinie odbędą się w październiku. Udział w wydarzeniach muzycznych to zarazem okazja poznania pięknej świątyni, "dolnośląskiej perły manieryzmu".

Z Maryją w słowie i muzyce. Uroczystość Wniebowzięcia NMP w Żórawinie  
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy