Nowy numer 39/2022 Archiwum

Żórawina. Muzyka w Dolnośląskiej Perle Manieryzmu

Długą owacją publiczności zakończył się pierwszy z koncertów realizowanych w Żórawinie w ramach cyklu Lato z muzyką w Dolnośląskiej Perle Manieryzmu - Koncerty Powiatu Wrocławskiego.

Artyści z Narodowego Forum Muzyki Zbigniew Pilch (skrzypce) i Marta Niedźwiecka (klawesyn, pozytyw) zauroczyli publiczność przepięknym wykonaniem utworów Heinricha Ignaza Franza von Bibera "Sonaty maryjne" oraz cyklu „Passagalia” na skrzypce i basso continuo. Cykl sonat skomponowany został w roku 1676 na zamówienie księcia arcybiskupa Salzburga.

Koncert poprzedził wykład ks. prof. Bogdana Ferdka z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu na temat roli Maryi w Kościele katolickim oraz wśród protestantów, bowiem kościół pw. św. Trójcy w Żórawinie - Dolnośląska Perła Manieryzmu- łączy historycznie przez swoich fundatorów te dwa wyznania.

Kolejne koncerty kameralne przygotowane przez artystów NFM odbędą się 13 września, 7 i 16 października. 4 września odbędzie się wielki patriotyczny koncert plenerowy w rocznicę wybuchu II wojny światowej i napaści niemieckiej oraz sowieckiej na Polskę z udziałem orkiestry symfonicznej i wybitnych aktorów Jerzego Zelnika i Zbigniewa Lesienia.

Koncerty w Żórawie odbywają się pod patronatem m.in. marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego i abp Józefa Kupnego - Metropolity Wrocławskiego. Patronat medialny nad koncertami objął Gość Niedzielny.

Żórawina. Muzyka w Dolnośląskiej Perle Manieryzmu   Maciej Szupieńko Żórawina. Muzyka w Dolnośląskiej Perle Manieryzmu   Maciej Szupieńko Żórawina. Muzyka w Dolnośląskiej Perle Manieryzmu   Maciej Szupieńko
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy