38. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie dopiero za rok (1-6.08.2023), ale wszyscy chętni powinni już zgłaszać się przez punkty przygotowań do ŚDM w archidiecezji wrocławskiej. Mamy ich cztery.
Pewnie niektórzy myślą, że do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie jeszcze kawał czasu. Nic bardziej mylnego.
Jeśli chcesz się wybrać do Portugalii na spotkanie z papieżem i młodymi katolikami z całego świata - nie zwlekaj i zgłoś się do jednego z punktu przygotowań.
Przypominamy, że abp Józef Kupny ustanowił cztery punkty specjalne, w których młodzi przygotowują się do ŚDM.
- Tak naprawdę zostało niewiele czasu. W większości diecezji zapisy już ruszyły. Także i u nas. Jeśli ktoś chce wybrać się na ŚDM, szczególnie samolotem, to już we wrześniu powinien się zadeklarować. W archidiecezji wrocławskiej planujemy dwie opcje przejazdu – autobusem i samolotem - mówi ks. Piotr Rozpędowski, koordynator przygotowań w archidiecezji wrocławskiej do ŚDM w Lizbonie, z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Oleśnicy.
Podróż samolotem zakłada pobyt na Dni w Diecezjach oraz na uroczystościach centralnych - 1-6 sierpnia 2023. Od razu po ich zakończeniu planowany jest powrót.
Jeśli chodzi o opcję autobusową, wyjazd ustalono na 23 lipca. Dojazd do Portugalii nastąpi 26 lipca. Po drodze zwiedzanie różnych miejsc we Francji i Hiszpanii. Młodzież z archidiecezji wrocławskiej trafi do diecezji Braga, a później oczywiście do Lizbony. Po wydarzeniach centralnych ŚMD zaplanowano m.in. zwiedzanie Barcelony, Madrytu i powrót do Polski.
Jeśli chodzi o koszty, nie ma oficjalnie podanej ceny za pakiet pielgrzyma, dlatego na razie ustalono tzw. koszt ogólny, który może się jeszcze zmniejszyć. W tym momencie na jedną osobę wychodzi ok. 4 tysięcy złotych.
- Oczywiście będziemy szukali sponsorów, którzy chcieliby wesprzeć młodzież. Będziemy w Oleśnicy także organizowali różne akcje zbierania funduszy, do czego zachęcam kapłanów, koordynatorów rejonowych. Inicjatywy, które pozwolą zmniejszyć koszty albo uzyskać dofinansowanie, są bardzo ważne. A wszystko zależy od pomysłów danego punkt przygotowań - informuje ks. Rozpędowski.
Na Światowe Dni Młodzieży pojadą tylko ci, którzy będą należeć do punktów przygotowań i się w nie zaangażują. Nie tacy, którzy zapiszą się w ostatnim momencie. Listy będą dopinane na ostatni guzik już pod koniec roku kalendarzowego, zatem warto się zgłaszać. Dla przykładu w archidiecezji krakowskiej w niektórych miejscach zapisy są w tym momencie już zamknięte. Nikt nie będzie mógł uczestniczyć w wydarzeniach ŚDM i nie otrzyma pakietu pielgrzyma bez pośrednictwa diecezji. Musi bowiem przejść weryfikacje choćby ze względów bezpieczeństwa.
- ŚDM w Lizbonie to finał przygotowań, które muszą się dokonywać przez cały rok. Nie chcemy, żeby do Lizbony wybrały się osoby, które nie mają nic wspólnego z wydarzeniem. Pobyt w Portugalii ma być pewnego rodzaju świętem, zwieńczeniem kilkumiesięcznej formacji. Poza tym będziemy się starali zaprezentować nasze miasta i nasz kraj. Żeby to dobrze zrobić, grupa powinna być zintegrowana, zgrana - tłumaczy diecezjalny koordynator.
Przedział wiekowy uczestników to 16-35 lat. Osoba niepełnoletnie muszą mieć swojego opiekuna.
- Przed nami dużo pracy organizacyjnej, np. załatwianie kart zdrowia, kwerenda o specyfice miejsca. Żeby ktoś się nie zdziwił, że trzeba będzie np. przespać ostatnią noc na polu, czekając na spotkanie z papieżem. Planuję w czasie ferii zimowych pojechać do Portugalii, żeby zrobić wstępne rozeznanie o zapewnić najbezpieczniejszą opcję dla wrocławskich pielgrzymów - zapowiada ks. Piotr.
Przeczytaj także: "Uważaj, na ŚDM możesz się zakochać!" .
Jak na razie punkty w Oleśnicy i w Oławie mają po 30 osób. W innych parafiach tworzą się grupki oddolne np. w Wołowie, Brzegu, Namysłowie, na wrocławskim Nowym Dworze. One raczej dołączą do oficjalnych punktów. Być może metropolita wrocławski, w razie rozrastania się grup, utworzy nowe punkty.
W każdym razie na ten moment najważniejszy jest komunikat, że nie ma co zwlekać i warto się już zapisywać na oficjalną listę TUTAJ. Można także wszelkie wątpliwości, czy pytania zadawać księdzu koordynatorowi przez maila rozpedowski.piotr@gmail.com.
Światowe Dni Młodzieży to pomysł św. Jana Pawła II, który chciał mieć realny wpływ na formację młodzieży. - Nie chodzi o jednorazowy event, ale o ciągłe być w drodze formacji. Każdy uczestnik musi się liczyć z przygotowaniami, regularnymi spotkaniami, których zwieńczeniem jest wyjazd na spotkanie z rówieśnikami z całego świata. Jan Paweł II podpatrzył tę formułę od Ruchu Światło-Życie, od ks. Franciszka Blachnickiego. Na ŚDM w Portugalii czeka nas nie tylko zabawa, integracja, koncerty, poznawanie kultur, ale to czas na Eucharystie, konferencje, nabożeństwa, wspólną modlitwę i wielkie duchowe przeżycie. To nie jest rozrywkowa wymiana międzynarodowa - podsumowuje ks. P. Rozpędowski.