W trzebnickim ratuszu powstanie Muzeum Armii Krajowej. Podpisano akt erekcyjny, który zapieczętowano w kapsule czasu i zamurowano w ścianie budynku.
Uroczystości w ramach 102. rocznicy Święta Pułkowego 9. Pułku Ułanów Małopolskich z Trembowli zostały przeprowadzone w Trzebnicy zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Ich głównym punktem było podpisanie, zapieczętowanie w kapsule czasu oraz umieszczenie w murze ratusza aktu erekcyjnego inicjującego utworzenie w pomieszczeniach ratusza Muzeum Armii Krajowej. Z tej okazji przy wejściu zawisła tablica pamiątkowa. – Muzeum to powstaje ku pamięci przyszłych pokoleń. Musimy mieć świadomość, że ludzka pamięć nie zawsze jest precyzyjna. Często tragiczne przeżycia szybko stają się kolorową przygodą. Głęboko wierzę, że to muzeum będzie miało wpływ na obronę pamięci, prawdy historycznej i godności Armii Krajowej. Na utrwalenie i rozpowszechnienie historii, dziedzictwa oraz etosu Polskiego Państwa Podziemnego. Dlatego uczmy się pamiętać prawdziwie – mówi Leopold Jan Gomułkiewicz, prezes zarządu Ogólnopolskiego Okręgu Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru III Lwowskiego im. Orląt Lwowskich we Wrocławiu. W uroczystościach wzięli udział kombatanci AK z różnych stron, z prof. Wiesławem Janem Wysockim, wiceprezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, na czele. – Zależy mi, by było to miejsce, w którym nie tylko będziemy ocalać historię od zapomnienia, ale w którym będziemy edukować i inspirować do poszukiwania własnych korzeni, do budowania poczucia tożsamości narodowej i lokalnej – oświadcza Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy. Podkreśla, że stara się, by miasto i gmina przez niego zarządzane były enklawą patriotyzmu. Podczas wydarzenia wręczono także odznaczenia pamiątkowe dla zasłużonych dla ŚZŻAK.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się