Nowy numer 48/2022 Archiwum

Rusza projekt "Dolnośląscy Niepokorni" - gromadzenie relacji dolnośląskich działaczy opozycji antykomunistycznej

Ośrodek Pamięć i Przyszłość chce stworzyć możliwe kompletne archiwum osobistych relacji dolnośląskich opozycjonistów z lat 80. Jeśli działałeś w tamtym czasie albo znasz kogoś, kto był zaangażowany w walkę z systemem komunistycznym - zgłoś się do ośrodka!

Powstaje historia mówiona opozycji antykomunistycznej. W naszym regionie żyje mnóstwo świadków wydarzeń lat osiemdziesiątych, których nie znamy.

Misją programu jest dotarcie do tych osób i poznanie ich historii. Ośrodek Pamięć i Przyszłość chce zarejestrować relacje tych wszystkich, którzy byli uczestnikami strajków i manifestacji, którzy w jakikolwiek sposób angażowali się w opór przeciwko władzy komunistycznej i przyczynili się do jej upadku.

- Jeśli mamy szukać wspólnych mianowników w społeczeństwie polskim, to jednym z nich jest właśnie historia powstania "Solidarności" i antykomunistycznego ruchu. Z niej możemy być wszyscy dumni, ją powinniśmy sobie przypominać, bo ona stworzyła nas jako Polaków, ale też nasze miasto. W naszych archiwach Ośrodka Pamięć i Przyszłość zgromadziliśmy dotąd prawie 150 relacji uczestników opozycji antykomunistycznej lat 80. Ale to nie wszyscy, których historie trzeba zachować - mówi Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Program "Dolnośląscy Niepokorni" ma trwać 5 najbliższych lat. Zakłada rejestrację tysięcy wspomnień i relacji całego pokolenia opozycji antykomunistycznej lat 80. na Dolnym Śląsku. 

- To wielkie pionierskie na skalę kraju przedsięwzięcie, ale także ostatni dzwonek ze względu na upływający czas. Proszę wszystkich o pomoc. Za 5 lat chcemy mieć sfotografowany za pomocą wspomnień obraz całego pokolenia tych czasów. Może sami macie coś do przekazania, może pomożecie do kogoś dotrzeć, kogoś wskazać? To się działo 42 lata temu, zaś lista tych, którzy zakończyli te ważne życiowe zawody, szybko się wydłuża. Czas przyspiesza - zwraca uwagę M. Mutor.

Każdy chętny, który w jakikolwiek sposób wyrażał swój sprzeciw wobec systemu politycznego oraz władz Polski Ludowej i chciałby się podzielić tą historią, jest proszony o zgłoszenie się telefoniczne lub mailowe do wskazanych osób:

  • Kamil Borecki - tel. 534 528 305, e-mail: kamil.borecki@zajezdnia.org
  • dr Katarzyna Bock-Matuszczyk, tel. 731 933 443, e-mail: katarzyna.bock-matuszczyk@zajezdnia.org
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy