W parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu odbył się Dzień Jedności wspólnot Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji wrocławskiej. Punktem centralnym była Msza św. pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego CMF.
Moim biskupim zawołaniem są słowa "Aby byli jedno". To wyzwanie, które stoi przed całym Kościołem, a Odnowa jest powołana do tego by budować jedność w Kościele, w społeczeństwie, w całym świecie - mówił w homilii biskup Jacek. Podkreślał, że Duch Święty potrzebuje naszego zaangażowania i wysiłku, a jedność jest wielkim darem, ale i zadaniem, bo nie jest dana raz na zawsze.
Następnie zwracał uwagę na trzy rzeczywistości, które powinny być programem naszego życia osobistego oraz wspólnotowego. Mówił o tym, jak ważne jest budowanie swojego życia na skale, karmienie się Słowem Bożym i owocowanie dobrem.
Ojciec biskup zaznaczył, że dziś wolimy się skupiać na tym co widoczne, efektowne, szybkie i łatwe. - Człowiek nie lubi wkładać wysiłku w to, co jest niewidoczne. Dlatego i nasza wiara często nie jest budowana na silnym fundamencie, ale budowana jest na emocjach, na uczuciach. (...) Patrzymy na to co zewnętrzne i nie zauważamy, że fundamentem jest Chrystus - nauczał. Dodał, że jeśli fundament będzie silny, mocny, to trzeba wzmacniać się słowem Bożym. Przypomniał, że wiara rodzi się ze słuchania. - Żyć słowem na co dzień - to nasza formacja.
- Jesli masz fundament wiary oparty na Chrystusie, karmisz się słowem Bożym, chcesz czy nie chcesz będziesz owocował dobrem. Jesli korzenie drzewa są w dobrej ziemi, drzewo wyda dobre owoce. Gdy będziemy wydawać dobre owoce, nigdy nie będziemy mieli problemów z jednością - mówił na zakończenie.
Posłuchaj całej homilii:
Dzień jedności wspólnot Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji wrocławskiej po raz pierwszy odbył się na początku nowego roku formacyjnego, a nie jak dotychczas w listopadzie. Czemu ma służyć doroczne spotkanie? - To jest czas wspólnego świętowania, gdy możemy stanąć razem i uwielbiać Boga za wszystkie dzieła, które czyni we wspólnotach i przez wspólnoty. Poza modlitwą możemy się wymienić swoimi doświadczeniami w posłudze ewangelizacyjnej. To wynika z tego, że Odnowa w Duchu Świętym nie ma jednego modelu formacji. Każda wspólnota na podstawie pewnych wskazań podejmuje dzieła ewangelizacyjne zgodnie z rozeznaniem jakie podejmuje. Umacniamy się tu świadectwem jak wielkie rzeczy Pan Bóg czyni i jak bardzo chce docierać do tych, którzy Go nie znają - mówi Renata Kopeć, świecka koordynatorka Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji wrocławskiej.
Tegorocznym gościem Dnia Jedności był ks. Pawel Gołofit, który prowadzi Chełmskie Centrum Ewangelizacji - Chcemy się zawsze dowiedzieć jak ewangelizować zgodnie z planem Bożym i jak robić to skutecznie - dodaje R. Kopeć. Zwraca uwagę, że Odnowa w Duchu Świętym to propozycja wspólnoty dla ludzi w każdym wieku. Dzięki różnorodności poszczególnych wspólnot każdy może znaleźć dla siebie miejsce.
Dzień Jedności to nie jest jedyna wspólna inicjatywa wspólnot Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji wrocławskiej. W ciągu roku odbywają się formacyjne spotkania dla liderów, dla posługujących modlitwą wstawienniczą, a także wspólne czuwania w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. - W tym roku zaprosiliśmy wspólnoty, aby w marcu zorganizować dzień skupienia wspólnot odnowowych, by stanąć na modlitwie w tym szczególnym czasie jakim jest Wielki Post, aby to o czym mówił bp Kiciński, budowanie na skale, na Słowie, na Jezusie się realizowało.
Od trzech miesięcy nowym koordynatorem Odnowy w Duchu Świętym w archidiecezji wrocławskiej jest ks. prof. Rajmund Pietkiewicz.