Nowy numer 47/2022 Archiwum

Karmelitanki bose we Wrocławiu. Triduum ku czci św. Teresy Benedykty od Krzyża

We Wrocławiu trwa Rok Edyty Stein. Nie sposób w tym czasie nie zajrzeć do klasztoru karmelitanek bosych. "Zawsze przeczuwałam - pisała Edyta - że Pan zachował dla mnie w Karmelu coś, co tylko tam mogę znaleźć".

Od 15 do 17 września, tuż po święcie Podwyższenia Krzyża, w ich kaplicy przy ul. Karłowicza 1 we Wrocławiu trwać będzie triduum ku czci św. Teresy Benedykty od Krzyża. W tym czasie codziennie o 17.20 będzie można wysłuchać konferencji, którą wygłosi o. Wojciech Ciak OCD, a następnie o 18.00 wziąć udział w Mszy św. z okolicznościową homilią.

Rok Edyty Stein pozwala odkrywać fascynujące koleje życia patronki Europy. Jej poszukiwania duchowe i rozwój relacji z Panem nie zakończyły się bynajmniej w chwili przyjęcia chrztu św. Kontynuowała pracę naukową, dydaktyczną. 14 października 1933 r. wstąpiła do Karmelu w Kolonii, a w kwietniu kolejnego roku przyjęła zakonne imię Teresa Benedykta od Krzyża. 21 kwietnia 1938 r. złożyła śluby wieczyste. Gdyby nie wojna, prawdopodobnie trafiłaby z czasem do klasztoru karmelitanek w podwrocławskich Pawłowicach ufundowanego 8 grudnia 1933 r.

W Karmelu z polecenia przełożonych podjęła również działalność naukową – m.in. kontynuowała pracę nad swoim dziełem „Byt skończony, a byt wieczny”, pisała studium o nauce św. Jana od Krzyża – „Wiedza Krzyża”. Przeniesienie do klasztoru karmelitanek w Echt w Holandii nie ocaliło jej od śmierci. Została tam aresztowana 2 sierpnia 1942 r.

"Zawsze przeczuwałam – pisała – że Pan zachował dla mnie w Karmelu coś, co tylko tam mogę znaleźć".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy