Żołnierze Armii Krajowej przekazują swoje przesłanie następnym pokoleniom. Wpisują się do specjalnej pamiątkowej księgi.
Z okazji 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej po całym kraju wśród kombatantów krąży pamiątkowa księga pt. „Przesłanie dla pokoleń 1942–2022”.
Wpisują się do niej także wrocławscy akoowcy. W ten sposób Ministerstwo Obrony Narodowej chce udokumentować motywację do walki oraz życiowe przesłanie bohaterów polskiej wolności. Bezcenna pamiątka trafi wkrótce do Muzeum Wojska Polskiego.
Bóg, honor, ojczyzna – to najszlachetniejszy patriotyzm, którym powinien się kierować żołnierz. Naszym obowiązkiem jest trwać przy nim i wytrwać!
– napisał por. Waldemar Kolendo.
Cieszę się, że mój wnuk, moje prawnusie i wszystkie dzieci w Polsce nie przeżywają i nie będą przeżywać (mam nadzieję) tych okrutnych chwil, które nam los zgotował
– napisał Władysław Ruśkiewicz, powstaniec warszawski.
Trwa wojna w Ukrainie. Brutalna i bezwzględna. Codziennie giną ludzie, a infrastruktura budowlana zamieniła się w gruzy. Blisko 80 lat temu tak było w Polsce. Jako żołnierz AK walczyłem z okupantem, który mordował tysiące ludzi i niszczył systematycznie kraj. Wasze pokolenie wchodzi w dorosłe życie. Wkrótce to wy będziecie decydowali o losach kraju. Pamiętajcie, że pokój jest naszym dobrem i prawem każdego z nas.
– mjr Witold Sokołowski
– Taka księga to bardzo dobry pomysł. Na pewno się przyda. Warto zostawić w niej parę ważnych słów. Myślę, że mamy jeszcze wiele do powiedzenia naszym następcom – mówi Wanda Kiałka ps. Marika, sanitariuszka i łączniczka Armii Krajowej. Ona także wpisała się do księgi. W wielu szkołach opowiadała o partyzantce i zauważyła, że dzieci oraz młodzież z ciekawością słuchają, co ma do powiedzenia.
– Każdy skuteczny sposób zainteresowania naszą polską historią jest na wagę złota. Pamiętam, że nasza nauczycielka od przyrody była legionistą u Piłsudskiego. Miała pseudonim Stokrotka. Kilka razy opowiadała nam o swoich przeżyciach. Słuchałyśmy całym sercem i całym sobą. Pamiętam, że każda z nas, dziewczynek, chciała być taką Stokrotką. Ta sztafeta pokoleń trwa – stwierdza 99-latka.