Nowy numer 38/2023 Archiwum

Nie zniknęło

Czy cywilizacja Zachodu może istnieć bez chrześcijaństwa? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy jednego z paneli na XXXI Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Chrześcijaństwo przetrwa bez względu na to, jaki charakter będzie mieć cywilizacja. My, jako katolicy, wierzymy, że przetrwa mocą Boga, ponieważ kieruje się prawem Bożym – Dekalogiem, a nie stworzonym przez człowieka. Oczywiście przeżywało różne kryzysy, wzloty i upadki, ale nie zniknęło. Powiem więcej, cywilizacja zachodnia bez chrześcijaństwa nie będzie istnieć – mówiła posłanka Iwona Arent.

Chrześcijaństwo jest fundamentem racjonalności Europejczyka, który w swojej istocie przez wieki poszukuje odpowiedzi na pytania egzystencjalne. – Odpowiedzi nie można znaleźć bez poszukiwania Boga. Pamiętajmy, że uniwersytety, które są filarem europejskości, u swoich początków były tworzone właśnie przez Kościół. A wydziały teologiczne pięknie łączą dwa skrzydła: poszukiwania rozumowego i wiary – stwierdził Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji. Przyznał, że wielu mieszkańców Europy dystansuje się od wiary w Boga, ale jego zdaniem nie zdają sobie sprawy, co chrześcijaństwo przyniosło Staremu Kontynentowi – etykę wielkiej cywilizacji łacińskiej. – Ludzie wierzący myślą, że chrześcijaństwo samo w sobie ma zapewnioną trwałość po wsze czasy, ale co do trwałości cywilizacji już pewności nie mają. Europejczycy odchodzący od wiary mogą doprowadzić do całkowitego zatracenia dorobku kulturowego. Chrześcijaństwo owocuje budowaniem rzeczywistości kulturowej w innych częściach świata, kontynuując tradycję, której Europa coraz bardziej zaprzecza – tłumaczył Rafał Brzózka, szef gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki. – Gdy upadało Imperium Rzymskie, a Europa znalazła się w poważnym kryzysie, chrześcijaństwo cywilizacji zachodniej przenosiło i pielęgnowało wartości. Dzięki niemu one przetrwały, a nasz kontynent mógł się rozwijać – zwrócił uwagę ks. prof. Grzegorz Sokołowski, prezes Obserwatorium Społecznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast