Filozofia, teologia i psychologia - instrukcja obsługi dla wierzących

Dominikanie zapraszają na cykl wykładów psychologicznych z udziałem m.in. ks. dr. Grzegorza Strzelczyka. Rusza także filozoficzno-teologiczna Szkoła Bł. Czesława

Dominikanie we Wrocławiu zapraszają osoby dorosłe na cykl 9 wykładów o tym, co człowiek wierzący powinien wiedzieć o swoim psychologicznym funkcjonowaniu. To abecadło każdego, kto dba o swój wewnętrzny rozwój. Przedstawiają je dominikanie z Dominikańskiego Ośrodka Formacji i Rozwoju "Tabgha".

Poruszane będą takie tematy jak:

  • Emocje/uczucia – Czym są? Po co je mamy? Dlaczego sprawiają nam tyle kłopotu? Czy emocje i uczucia to jedno i to samo? Czy można je uporządkować? Na ile są one zależne od rozumu i woli? Czy mają jakąś rolę w wierze?
  • Cierpienie – psychologiczne źródło cierpienia. Rola mechanizmów obronnych.
  • Granice – Kiedy relacja staje się destrukcyjna? Co buduje, a co rujnuje relacje?
  • Rozwój – Jak rozwija się człowiek? Szanse i zagrożenia poszczególnych okresów rozwojowych.
  • Pomoc psychologiczna – Czy od razu do psychoterapeuty – dostępne formy pomocy psychologicznej? Czym jest psychoterapia i jak działa? Kiedy do księdza, a kiedy do psychologa?

Wykłady w godzinach 19-21 odbędą się w starym refektarzu klasztoru oo. dominikanów we Wrocławiu (pl. Dominikański 2, wejście od ul. Janickiego). Pierwsze spotkanie już 24 października, potem 14 listopada i 12 grudnia. Będzie możliwość zadawania pytań.

Spotkania są płatne a liczba miejsc jest ograniczona.

A już od 1 października rusza Szkoła Filozoficzno-Teologiczna bł. Czesława.

To zajęcia akademickie prowadzone przez wybitnych wykładowców (dr hab. Marcin Majewski, ks. dr Jacek Prusak SJ i ks. dr Grzegorz Strzelczyk). Celem tych zajęć jest wprowadzenie do bogatej tradycji myśli teologicznej i filozoficznej w sposób uporządkowany i pogłębiony, a jednocześnie bardziej dostępny niż na aulach uniwersyteckich.

To pomoc w osobistej drodze wiary. Dążenie do tego, aby wiara była rozumna i dojrzała, a dzięki temu integrowała całe nasze życie (myślenie i działanie). W tradycji dominikańskiej studiowanie – czyli poszukiwanie prawdy – dokonuje się w duchu otwartości, szacunku dla ludzkiego rozumu i dialogu.

- Jesteśmy przekonani, że jedynym źródłem prawdy jest sam Bóg, jednocześnie wiemy, że trzeba Go nieustannie poszukiwać i odkrywać nie tylko w Objawieniu, ale także w różnych kulturach, historii, w dziełach ludzkich i instytucjach, a nawet w różnych religiach. Taką duchowością pragniemy was prowadzić przez, niekiedy zawiłe, rozważania nad tajemnicą Boga i człowieka - opisuje opiekun szkoły i przeor o. Andrzej Kuśmierski OP.

Zajęcia przeprowadzane będą raz w miesiącu – w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:30. W sumie odbędzie się 36 godzin zajęć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..