Zainaugurowano ogólnopolski projekt "Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych". To szansa dla miłośników historii, którzy w swoich miejscowościach i regionach gromadzili pamiątki i zachowywali pamięć.
60 izb pamięci, 10 wystaw, ponad 30 tysięcy opracowanych zbiorów dostępnych w centralnej bazie – to założenia, które mają się spełnić w różnych częściach Polski w ciągu 7 lat. Wszystko w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych.
W Kątach Wrocławskich właśnie powstała pierwsza pilotażowa, zrewitalizowana Regionalna Izba Pamięci (Rynek 2). Teraz będzie ona sztandarowym przykładem bardzo dobrej współpracy lokalnej społeczności, lokalnego samorządu oraz eksperckiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość z Wrocławia.
Projekt "Ocalone Dziedzictwa” ma odkryć i pokazać potencjał lokalnych miejsc pamięci, które często borykają się z brakiem wiedzy i środków na udostępnianie pamiątek oraz cennych obiektów.
Ten projekt nie dzieje się w dużych miastach - Wrocławiu, Szczecinie czy Olsztynie - ale sięga do historii na poziomie lokalnym. Do pamięci o mieszkańcach małych miejscowości i ich powikłanych losach. Regionalne izby pamięci w dużej mierze są dziełem społeczników, nauczycieli i osób, które postanowiły ocalić od zapomnienia opowieści i przedmioty ważne dla historii gminy. Te miejsca pełniły funkcje lokalnego muzeum i także skarbca. Nie chcemy, żeby ten trud poszedł na marne. Stąd odzew ministerstwa na propozycję Ośrodka Pamięć i Przyszłość
- napisał Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Projekt "Ocalone Dziedzictwa", który uzyskał dofinansowanie ministerstwa, ma na celu zinwentaryzowanie i ochronę zbiorów regionalnych izb pamięci na Ziemiach Zachodnich i Północnych oraz przekształcenie ich w miejsca wystawiennicze. To zwrot ku lokalnym organizacjom pożytku publicznego, których codzienne zaangażowanie i praca na rzecz zachowania pamiątek i pamięci miejscowych społeczności, pozytywnie wpływa na kształtowanie tożsamości zbiorowej mieszkańców Ziem Zachodnich i Północnych.
Do współpracy zostało zaproszonych 60 podmiotów prowadzących izby pamięci. Oprócz inwentaryzacji ich zbiorów oraz przekazywania niezbędnego know-how zaplanowano także cykle szkoleń z zakresu bezpiecznego udostępniania wzorów.
Więcej w 38. numerze wrocławskiego Gościa Niedzielnego.