Nowy numer 39/2022 Archiwum

Przedszkolaki poznały historię misia Wojtka

W Przystanku Historia przy ul. Długosza we Wrocławiu Instytut Pamięci Narodowej zorganizował dla najmłodszych dzieci przedstawienie teatralne o niezwykłym niedźwiedziu.

Jak trafić do maluchów ze niełatwą i skomplikowaną polską historią? Choćby przez teatrzyk. Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował dla 500 przedszkolaków przedstawienie o historii misia Wojtka.

-  Trwa tydzień z misiem Wojtkiem. Materiał teatralny został przygotowany przez profesjonalnych aktorów, a inscenizacja przystosowana jest do percepcji najmłodszych. Aktorzy w przystępny sposób opowiadają o szlaku armii generała Andersa, z którą wędrował oswojony niedźwiedź brunatny Wojtek. Poprzez taką nietypową formę edukacji dzieci lepiej przyswajają i odbierają polską historię - opisuje Marcin Marczak, pełniący obowiązki zastępcy dyrektora wrocławskiego oddziału IPN.

Przedszkola chętnie biorą udział w akcji IPN-u. Widzą w niej nie tylko walor edukacyjny i kulturalny, ale również integracyjny.

- Maluchy potrzebują takich projektów dostosowanych do ich wieku. Szczególnie ważny jest czynny udział dzieci w przedstawieniu. Dzieci śpiewają, zadają pytania i odpowiadają. Aktorzy umieją je zaciekawić i zaangażować. Takie pomysły, przybliżające historię naszego kraju, są jak najbardziej potrzebne. Zachęcam inne placówki i przedszkola, by brać udział w tego typu wydarzeniach - stwierdza Elżbieta Zborowska, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 3 "Bajka" w Oławie.

Jej zdaniem, po latach dzieci wrócą pamięcią do tego wyjazdu w miłych wspomnieniach, które wzbudzą z kolei dobre skojarzenia i staną się dobrą podstawą do nauki w przyszłości.

W już od poniedziałku 26 września ruszy we Wrocławiu projekt "Drużyna Inki". Licealiści w Przystanku Historia będą poznawać historię Danuty Siedzikówny ps. "Inka", bohaterskiej sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK. To praktyczna lekcji historii połączona z nauką pierwszej pomocy przedmedycznej. Projekt nosi w sobie walor edukacyjny, edukacji historycznej, ale przede wszystkim uczy tego, że możemy pomóc drugiemu człowiekowi w sytuacji kryzysowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy