Nowy numer 11/2024 Archiwum

Wrześniowy Wieczór Tumski z Madonną Adorującą

Spotkanie odbędzie się już w niedzielę 25 września o 19.00 we wrocławskiej archikatedrze. O dziejach obrazu koronowanego 25 lat temu przez Jana Pawła II opowiedzą dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu prof. Piotr Oszczanowski i proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Paweł Cembrowicz.

W muzycznej części spotkania wystąpi zespół wokalny Cantores Minores Wratislavienses, który wykona kompozycje o tematyce maryjnej, pochodzące z czasów od średniowiecza, aż do współczesności. Zespołem zadyryguje Piotr Karpeta, natomiast akompaniować na pozytywie organowym będzie Marek Pilch.

 Program:

Edward Grieg                      - Ave maris stella 8v

Nicolas Gombert                 - Ave Maria 6v

Girolamo Frescobaldi          - Toccata i Ricercar „Sancta Maria”

Ferenc Liszt                        - Ave Maria

Tomas Luis da Victoria        - Ave Maria

Józef Elsner                       - Ave Maria (+org)

Johannes Nucius                - Salve Regina

Marcin Mazur                     - Ave maris stella

Johann Pachelbel               - Fuga I z Magnificat sexti toni

Eduard Elgar                      - Ave Maria (+org)

Ola Gjeilo                            - Tota pulchra

Johann Pachelbel               - Fuga II z Magnificat sexti toni

Piotr Jańczak                     - Dostojno jest

Józef Świder                      - Ave Maria

Moritz Brosig                     - Ave Maria (+org)

Dr hab. Piotr Oszczanowski, historyk sztuki, profesor w Uniwersytecie Wrocławskim, od 2014 r. jest dyrektorem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Stypendysta m.in. Fundacji im. Alexandra von Humboldta oraz Lanckorońskich z Brzezia, autor, współautor, redaktor i współredaktor cennych publikacji, jest pomysłodawcą i autorem kilkudziesięciu wystaw muzealnych we Wrocławiu, ale także m.in. w Pradze, Pekinie, Warszawie, Świdnicy i Legnicy. Laureat licznych nagród i wyróżnień państwowych, samorządowych, miejskich i akademickich, min. brązowej (2009) i srebrnej (2015) „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z zakresu ochrony dziedzictwa i muzealnictwa. Przy Ministrach Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP członek: Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej oraz Komisji kwalifikacyjnej do opiniowania wniosków o awans zawodowy muzealników polskich.

Ks. mgr lic. Paweł Cembrowicz, ur. w 1965 r. w Bolesławcu. Święcenia kapłańskie – po formacji odbytej we Wrocławiu – otrzymał w 1991 roku. Pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej (1991-1994). Odbył studia specjalistyczne z zakresu liturgiki na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” i Papieskim Instytucie Liturgicznym „Anselmianum” w Rzymie (1994-1999), ojciec duchowny w MWSD we Wrocławiu i wykładowca liturgiki na PWT we Wrocławiu (1999-2011), proboszcz w parafii pw. NMP Matki Pocieszenia w Oławie (2011-2014). Od 2014 roku proboszcz parafii katedralnej pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

Wrocławski chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses został założony przez Edmunda Kajdasza w 1966 roku. Repertuar zespołu liczący ponad 1000 pozycji obejmuje całą muzykę Europy od średniowiecza po muzykę współczesną.

Zespół dał już ponad 2600 koncertów, dokonał ponad 100 nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (ponad 40 płyt), występował na licznych festiwalach (m.in. 36 razy na festiwalu Wratislavia Cantans).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy