Parafia pw. św. Michała Archanioła w Długołęce ma naprawdę ciekawą historię. Uroczystościom jubileuszowym i odpustowym przewodniczyć będzie abp Józef Kupny.
Podkreśla, że na tych ziemiach mieszkali zarówno Polacy, jak i Niemcy, którzy potrafili tworzyć i budować coś razem. Symbolizuje ich dwóch kanoników - Polak i Niemiec. Nad drzwiami kościoła umieszczono napis z Ewangelii św. Mateusza po niemiecku i po polsku: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię".
- Ten kościół przypomina o profanacji i cudownym odnalezieniu Najświętszego Sakramentu, ale też o jedności międzyludzkiej, o jedności między narodami, które z Bogiem potrafią tworzyć, budować i rozwijać. Tę jedność Bóg daje w sercach ludzi, różniących się językiem i kulturą. A ona dzisiaj jest nam bardzo potrzebna, bo jej brakuje. Nasi przodkowie pokazali, że można razem budować, razem iść do przodu. Potrzebujemy tego, by jednoczyli nas wiara i Bóg - wyjaśnia ks. Cyfka.
Drugi powód wdzięczności w kontekście jubileuszu to obecność Chrystusa w Eucharystii w Długołęce. - Mamy przestrzeń do wynagradzania Bogu za tych, którzy profanują Najświętszy Sakrament lub niegodnie Go przyjmują. Wynagrodzenie za profanację, nie tylko tę sprzed wieków. Jeśli będziemy mieli Jezusa przed oczami, będziemy się karmili Jego obecnością i będziemy potrafili wynagradzać za grzechy przeciwko Panu Bogu, to zbudujemy razem coś wielkiego - podsumowuje proboszcz z Długołęki.
Obecnie parafia trwa na Nowennie do św. Michała Archanioła, przygotowującej do uroczystości odpustu parafialnego i centralnych obchodów jubileuszu 300-lecia kościoła.
Uroczystość odpustowa odbędzie się w najbliższy czwartek 29 września o godz. 18 pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego abp. Kupnego. Na obchody zostali zaproszeni także dawni wikariusze i księża pochodzący z tej parafii.
W czasie Mszy św. zostanie poświęcona odnowiona tablica fundacyjna kościoła.