Nowy numer 48/2022 Archiwum

Zmarła Zofia Teliga-Mertens, dama Orderu Orła Białego, Sybiraczka

Mówili o niej: "Kobieta, która wyręczyła swój kraj" oraz "ikona repatriacji". Odeszła w wieku 96 lat, ale pozostanie we wspomnieniach wielu, szczególnie tym, którym dała nowe życie.

O p. Zofii pisaliśmy niejednokrotnie. Polska agronom (ukończyła studiach rolnicze we Wrocławiu z tytułem doktora), działaczka społeczna i charytatywna. Niezwykle dzielna i oddana Polsce kobieta oddała swój majątek polskim rodzinom, które sprowadziła z Kazachstanu. W ciągu 10 lat mozolnej pracy, walki i omijania kłód, które rzucano jej pod nogi, sprowadziła ponad 200 naszych rodaków z Kazachstanu. 

Dzięki jej zaangażowaniu i ofiarności nowe życie w ojczyźnie rozpoczęło 50 rodzin. Majątek odzyskany po II wojnie światowej oddała w całości rodakom - to osiedle "Kresówka" w Szczytnicy k. Bolesławca.

Sama zresztą została zesłana na Syberię z rodziną jako 14-latka. Po latach niestrudzenie działała na rzecz sybiraków i zesłańców podczas II wojny światowej. Ojcem chrzestnym pani Zofii i przyjacielem jej rodziny był Wincenty Witos, jeden z "Ojców Niepodległości".

P. Zofia Teliga-Mertens zmarła 27 września. Poinformujemy o dacie pogrzebu.

Więcej o niezwykłej historii p. Zofii i jej osobie przeczytacie tutaj:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy