Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Krzyże Wolności i Solidarności przyznane kolejnym bohaterom

W Sali Kolumnowej im. Jerzego Woźniaka w urzędzie wojewódzkim wiceprezes IPN Mateusz Szpytma wręczył zasłużonym opozycjonistom antykomunistycznym Krzyże Wolności i Solidarności.

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego.

We Wrocławiu w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.

- Pochodzą państwo z różnych środowisk i pokoleń, działali państwo w różnych organizacjach antykomunistycznych, ale łączy was to, że w czasach panowania dyktatury komunistycznej pragnęliście niepodległej i suwerennej Polski. Czegoś, co dla wielu było nie do pomyślenia. Wtedy, kiedy nie tylko nie było mowy o orderach i wyróżnieniach, ale mogły was spotkać i spotkały aresztowania, internowania, strata pracy, różnego rodzaju problemy. Mimo to działaliście na rzecz solidarności. Dzisiaj po wielu latach Polska wam dziękuje. Zawsze będziemy potrzebować takich, jak wy. Działaliście w "Solidarności", wasi rodzice działali w Polskim Państwie Podziemnym, a wasi dziadkowie i pradziadkowie byli w Legionach, w okopach w 1920 roku - mówił. 

Wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa pokreślił, że przyznane odznaczenia są dowodem na to, że Polska o pamięta o swoich bohaterach.

- Pamięć o waszych zasługach trwa i będzie trwała. Dziękuję za mądrość sprzed lat i odwagę. Podjęliście właściwą drogę w czasach, kiedy wiązało się to z ogromnym ryzykiem, również z możliwością utraty życia. Żadna bitwa nie jest ostatecznie wygrana i ostatecznie przegrana. Dlatego proszę was o aktywność w działaniach na rzecz Polski. Od starań o Polskę nie ma emerytury - stwierdził J. Kresa.

Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali: Piotr Buzar, Stanisław Grzegocki, Stanisław Janas, Kazimierz Kowalczuk, Jerzy Maciej Langer, Mirosław Józef Łapa, Ryszard Jan Łoziński, Zbigniew Maj, Jan Janusz Morawiecki, Janina Teresa Niechajowicz, Andrzej Stanisław Olszewski, Tomasz Orlicz, Jerzy Jacek Pilchowski, Robert Franciszek Prus, Dariusz Paweł Salamaga, Tomasz Zbigniew Truszkowski, Artur Woś.

- Szkoda, że tak późno Polska zauważyła tych, którzy walczyli za niepodległość. Mogłoby to się zdarzyć o wiele wcześniej. Ale i tak dziękuję ci, Polsko, że zauważyłaś te małe trybiki, walczące o wolność. Wtedy ja jako 18-latek myślałem o pełnej niepodległości, walcząc na ulicach Wrocławia, roznosząc ulotki i kolportując prasę - przemawiał w imieniu wyróżnionych Mirosław Józef Łapa.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy