Nowy numer 48/2022 Archiwum

Afrykańskie klimaty w Wołowie

W parafii pw. św. Karola Boromeusza w Wołowie w niedzielę 2 października będzie gościł ks. David Okullu z Ugandy. Towarzyszyć mu będzie Krzysztof Błażyca, dziennikarz GN, założyciel fundacji SORUDEO AFRICA.

Ks. Okullu to kapłan z ludu Aczoli, obecnie proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Pabo (achidiecezja Gulu) na północy Ugandy, zaangażowany w rozmaite działania pomocowe dla ugandyjskiej społeczności. Przez pewien czas był wykładowcą niższego seminarium w Gulu. Jest członkiem Diecezjalnej Komisji ds. Pojednania, która działa na rzecz rozwiązania sprawy zbrojnych konfliktów o ziemię, a także członkiem zarządu szkoły św. Franciszka w Kalongo – gdzie w listopadzie odbędzie się beatyfikacja ks. Giuseppe Ambrosoliego, włoskiego misjonarza, a zarazem chirurga.

Księdzu Davidowi towarzyszyć będzie Krzysztof Błażyca dziennikarz Gościa Niedzielnego i serwisu wiara.pl, autor książek reporterskich o Ugandzie, twórca fundacji SORUDEO AFRICA (www.sorudeoafrica.org), pomagającej ludności na północy Ugandy i wspierającej działania ks. Davida.

Po Mszach św. będzie można wesprzeć budowę kolejnej studni, a o 17.30 wziąć udział w spotkaniu z prezentacją fotograficzną o Ugandzie. Będzie też możliwość zakupu książki „Krew Aczoli”, której ks. David jest jednym z bohaterów.

Fundacja – z siedzibą w Katowicach – buduje studnie głębinowe, wspiera edukację, ochronę zdrowia, działa na rzecz aktywizacji zawodowej kobiet, współpracuje z misjonarzami. Obecnie prowadzi odbudowę na terenie parafii w Pabo szkoły, która została zniszczona w czasie działań wojennych. Projekt zakłada remont trzech bloków klasowych po 9 sal lekcyjnych dla 1200 dzieci. Zatrudnienie w szkole znajdzie 22 nauczycieli. Budynek ma służyć również spotkaniom katechetów, grup parafialnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy