- Tak jak chciał być z Izraelitami na pustyni, potem w Jerozolimie, tak dzisiaj chce być z nami. Chce być z nami w swoim Synu Jezusie Chrystusie, a ta świątynia jest wyrazem tego, że i my chcemy być z Nim - mówił abp Józef Kupny w kościele pw. NMP Pompejańskiej.
Podczas uroczystości poświęcenia kościoła w Żernikach Wrocławskich – na terenie parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – metropolita zaprosił wszystkich do radości przed Panem w Jego świątyni, Jego domu, zgodnie ze słowami ps. 122: „Ucieszyłem, się gdy mi powiedziano »Pójdziemy do domu Pana«”.
Podkreślił, że Bóg zawsze chciał być blisko swego ludu. Najpierw towarzyszył mu podczas wędrówki przez pustynię w Arce Przymierza, potem w świątyni. Zbudowana przez króla Salomona, została zburzona w VI w. przed Chr. podczas najazdu Nabuchodonozora . Gdy Izraelici wrócili z niewoli babilońskiej prorok Aggeusz nawoływał ich do odbudowy świątyni – zwracając uwagę, że źle im się powodzi, bo troszczą się o swoje własne domy, a nie dbają o to, że dom Pana pozostaje w ruinie.
Kiedy ostatecznie posłuchano głosu proroka, odbudowano świątynię – choć skromniejszą niż dawniej – stała się ona centrum kultu, miejscem odrodzenia religijnego. Lud odnowił przymierze z Bogiem, zaczął słuchać Bożego słowa, zobowiązał się do przestrzegania Prawa.
Zobacz zdjęcia:
– Uroczystość poświęcenia tego kościoła jest w pewnej mierze kontynuacją tamtych zbawczych wydarzeń i odpowiedzią na tęsknotę Boga, na Jego pragnienie zamieszkania wśród swego ludu – mówił abp Kupny. – Od tamtych czasów pod tym względem nic się nie zmieniło. Tak jak chciał być z Izraelitami na pustyni, potem w Jerozolimie, tak dzisiaj chce być z nami. Chce być z nami w swoim Synu Jezusie Chrystusie, a ta świątynia jest wyrazem tego, że i my chcemy być z Nim. Chcemy tutaj tak, jak Izraelici pod kierownictwem Ezdrasza, Nehemiasza wsłuchiwać się w słowo Boże, które jest słowem życia, i odnawiać przymierze zawarte z nami przez Chrystusa na drzewie krzyża… Chcemy dziś to przymierze odnowić w domu naszego Pana.
Metropolita wyjaśniał, że na ołtarzu tego kościoła składać mamy to wszystko, z czym każdy przychodzi, co niesie w swoim sercu – prośby, uwielbienie, dziękczynienie. – Przede wszystkim składamy dziś Panu Bogu dzięki za to, że jest z nami, że tutaj daje nam Siebie pod postaciami chleba i wina, że obdarowuje nas nowym życiem – mówił, dziękując również za wszystkich, którzy zaangażowali się w budowę kościoła w Żernikach.
Zwrócił uwagę na fakt, że Mszę św. rozpoczynamy aktem pokuty, wyznajemy naszą słabość, bezradność w zmaganiach ze złem. By wyzwolić się z mocy grzechu potrzebujemy pomocy Boga. Jezus bierze na Siebie naszą grzeszność, bezsilność, by swoją Krwią przelaną na Krzyżu oczyścić nas z grzechu.
– Udział w Mszy św. pozwala nam przekroczyć granice czasu i przestrzeni; daje nam możliwość uczestnictwa w misterium zbawczym Jezusa Chrystusa – przypomniał metropolita. – Bóg Ojciec urzeczony szlachetnym czynem swojego Syna, Jego miłością do końca, dał świadectwo: „Ten jest Syn mój umiłowany, w którym mam upodobanie”… Chciałbym podkreślić, że to upodobanie Boga Ojca nie jest upodobaniem w cierpieniu Jezusa, ale w Jego miłości, która w sposób pełny i całkowity ukazała się w okrutnej śmierci na drzewie krzyża. Ojciec zachwycił się miłością swojego Syna…
– Zanurzając się w Jezusie Chrystusie, w Jego miłości i miłosierdziu, pozwalamy by nie tylko wybielił nasze szaty zabrudzone grzechami, ale otwieramy się także na Jego moc, która aktywizuje w nas to wszystko, czym obdarowani zostaliśmy w sakramencie chrztu św. – mówił abp Józef, przypominając słowa św. Pawła: „Teraz już nie ja żyję, ale żyje we mnie Chrystus (…)”.
– Żyje we mnie, żyje w was Chrystus – Ten, którego w czasie Eucharystii przyjmujemy pod postacią chleba. To wszystko dokonuje się w tym świętym miejscu – kościele, który w akcie poświęcenia promieniuje na całą parafię i ubogaca ją Bożym błogosławieństwem – podkreślał. – Opiekujcie się tym domem Pana, dbajcie o niego. Przychodźcie tu często, by spotkać się z prawdziwą, wieczną, Boską miłością.
Podczas Mszy św. metropolita wręczył proboszczowi żernickiej parafii ks. Tadeuszowi Rusnakowi odznaczenie za zasługi na rzecz archidiecezji. Parafianie dziękowali mu za zaangażowanie w budowę kościoła – rozpoczętą w 2007 r.
Po Eucharystii trwało świętowanie z towarzyszeniem orkiestry policyjnej na pikniku parafialnym.