Bieg, spacer czy jazda rowerem na określonych dystansach - do aktywnego i rodzinnego spędzenia Dnia Papieskiego zaproszeni zostali mieszkańcy Oporowa. Dodatkowo w parafii trwał tego dnia Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie.
Rodzinny Dzień Papieski odbywa się w takiej formie w parafii po raz pierwszy. – Myśleliśmy o nim już wcześniej, ale epidemia pokrzyżowała nam plany. To taka rodzinna forma uczczenia św. Jana Pawła II – mówi proboszcz ks. Jarosław Lawrenz CM.
– Pomysł polega na tym, żeby Dzień Papieski przeżyć w gronie rodzinnym, podejmując konkretne wyzwania – mówi ks. Łukasz Jędra CM. – Proponujemy przejście 5 km, przebiegnięcie 3 km lub przejechanie na rowerze 10 km (określamy minimalną odległość). Można to uczynić indywidualnie, ale zachęcamy do wspólnej, rodzinnej aktywności. Również w ten sposób możemy kultywować pamięć o św. Janie Pawle II, patronie rodzin, który miał także sportowe pasje. Przy okazji prowadzona jest przy kościele zbiórka na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Osoby, które podejmują wyzwanie, są zachęcane do udokumentowania swojej aktywności zdjęciem oraz pomiarem odległości i przesłanie go na parafialny fanpage lub oznaczenie parafii w swoim poście na FB. Zadanie należy zrealizować 16 października.
Pani Agata z rodziną podjęła wyzwanie. Agata Combik /Foto Gość– Wybraliśmy rowerową opcję. Mamy przejechać 10 kilometrów. Myślę, że zrobimy przejażdżkę do parku – ze starszym synem i młodszym, który pewnie pojedzie w foteliku. Co jakiś czas urządzamy takie rodzinne wyprawy rowerowe, możemy więc tym razem w tej sposób uczcić Jana Pawła II – mówiła pani Agata tuż po zapisie.
W parafii tego dnia nie brakowało także innych rodzinnych wydarzeń.
– Przeżywamy tzw. Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Każdy rejon (obejmujący kilka parafii) dziś ma takie spotkanie – mówi Beata Maniak, która wraz z mężem tworzy parę rejonową. – To jest z założenia święto całego ruchu, dzieci, młodzieży, dorosłych, rodzin. W naszym rejonie dziś gromadzą się rodziny. Takie spotkania odbywają się cztery razy w ciągu roku – staramy się o to, by w różnych parafiach rejonu.
Pani Beata wyjaśnia, że jest to czas bycia ze sobą, budowania relacji. – Zaczynamy Eucharystią, później jest agapa, czas na konferencję, modlitwę uwielbienia, spotkania w małych grupkach oraz Namiot Spotkania, który przeżywamy przed Najświętszym Sakramentem – mówi. – Dla dzieci odbywają się zajęcia prowadzone przez diakonię wychowawczą.
Dzień, kiedy wspominany jest patron rodziny, sprzyja takim spotkaniom.
Pani Beata z mężem w trakcie przygotowań do spotkania. Agata Combik /Foto Gość