Nowy rok akademicki na Papieskim wydziale Teologicznym we Wrocławiu oficjalnie rozpoczęty. Uroczysta akademię poprzedziła Msza św. w katedrze wrocławskiej pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, Wielkiego Kanclerza PWT. Wkrótce uczelnia ma jednak zmienić się w akademię.
Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp prof. Andrzej Siemieniewski, ordynariusz legnicki i wykładowca na PWT. Podkreślił, że rozum jest wielkim darem od Boga, a troska o rozwój naukowy, jest zadaniem zarówno pracowników jak i studentów PWT. Ksiądz biskup odwoływał się do myśli papieży Benedykta XVI i Franciszka, którzy podkreślali, że bez natchnienia Boga, nie moglibyśmy kierować się rozumem. Zaznaczył, że rozum pozwala nam też pojąć i zrozumieć otaczający nas świat, ale wymaga to wysiłku. - Będziesz korzystał z rozumu studiując, modląc się i ewangelizując, by zbliżać się do Prawdy - powiedział biskup legnicki.
Posłuchaj całej homilii:
Druga część uroczystości odbyła się w auli PWT. Akademię otworzył śpiew Gaude Mater Poloniae. Następnie ks. prof. Sławomir Stasiak przywitał gości uroczystości i wygłosił przemówienie, w którym wyraził radość, że tegoroczna inauguracja może odbywać się bez pandemicznym obostrzeń. - Ochoczo przystępujemy w rozpoczynającym się roku akademickim do edukacji naszych studentów - zapewniał. Nowym żakom zwrócił uwagę, że uczelnia stanie się dla nich na kilka lat drugim domem. Ksiądz rektor przekonywał również, że inauguracja nowego roku jest z jednej strony świętem uczelni, a z drugiej celebracją prawdy, dobra i piękna zdobywanych zarówno przez studentów jak i zgłębianych w badaniach przez nauczycieli akademickich. - Jeśli podkreślimy, że na naszej uczelni zgłębiamy tajemnicę Tego, który stworzył wszystko i przez Swego syna odkupił każdego człowieka, to spektrum celebracji akademickości staje się kompletne.
Ks. prof. S. Stasiak odniósł się do aktualnej sytuacji geopolitycznej. Tłumaczył, że tylko z pozoru wojna za naszą wschodnią granicą nie ma związku z uprawianą na PWT teologią. Jednak odpowiedzi na pytania, które w związku z agresją rosyjską na Ukrainę się pojawiają, są przedmiotem badań socjologicznych i Katolickiej Nauki Społecznej.
Ksiądz rektor zaznaczył, że celem na najbliższy czas jest przekształcenie Papieskiego Wydziału Teologicznego w akademię. W jej ramach znajdą się wydziały: nauk społecznych, prawa kanonicznego, teologiczny. - Pierwsze kroki w celu przekształcenia PWT w akademię zostały już podjęte. Powstały cztery komisje zadaniowe: ds. tworzenia statutów, ds. przygotowania minimum kadrowego przyszłych wydziałów oraz ds. przygotowania kształcenia i erygowania wydziału nauk społecznych i wydziału prawa kanonicznego. Komisje z dniem dzisiejszym zaczną swoją pracę. Przed nami jeszcze długa droga, ale jesteśmy pełni nadziei, że z wolą Bożą dzieło doprowadzimy do szczęśliwego finału. Chcielibyśmy, aby nasza przyszła akademia nosiła imię kard. Bolesława Kominka - zaznaczył.
- Przed nami rok nowych wyzwań. Niech nie braknie nam zapału i wytrwałości w dążeniu do celu oraz wiary we własne możliwości - życzył zebranym.
Po wystąpieniu księdza rektora odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz dokonano promocji doktorskich. Wykład inauguracyjny pt. "W służbie życiu. Psycho-społeczny aspekt opieki paliatywno-hospicyjnej” wygłosił ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Posłuchaj:
Na zakończenie głos zabrał abp Józef Kupny metropolita wrocławski, Wielki Kanclerz PWT. W swoim wystąpieniu docenił tych, którzy przekazali w ostatnim czasie zarządzanie uczelnią, a przez dwie kadencje, ostatnich osiem lat, mieli wiele osiągnięć związanych z Papieskim Wydziałem Teologicznym. Podkreślił, ze bezpiecznie przeprowadzono uczelnię przez zmiany prawne, opracowano nowy statut PWT, uporządkowano proces dydaktyczny na wszystkich studiach, programy studiów dostosowano do wymogów prawnych, uruchomiono także studia drugiego stopnia z pedagogiki oraz jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika szkolna i przedszkolna, uruchomiono wymianę międzynarodową. - W tym okresie bardzo podniesiono poziom badań naukowych, publikacji dzięki czemu uczelnia uzyskała wysoka naukową kategorię "A". Ustabilizowano również sytuację finansową uczelni - mówi Wielki Kanclerz. Zwrócił również uwagę na cyfryzację wydziału oraz otwarcie się na osoby niepełnosprawne.
W dowód wdzięczności abp Józef Kupny wręczył byłemu zarządowi - ks. prof. Włodzimierzowi Wołyńcowi, ks. prof. Rajmundowi Pietkiewiczowi, ks. prof. Jerzemu Tupikowskiemu oraz ks. prof. Piotrowi Liszce - pamiątkowy numizmat.
Na zakończenie ksiądz arcybiskup życzył, aby ambitne plany na przyszłość udało się zrealizować. - Chodzi o to, by nasza uczelnia się rozwijała.