Nowy numer 5/2023 Archiwum

Msze św. przystosowane do potrzeb osób niesłyszących odprawiane są także w Brzegu Dolnym

Pierwszą taką Eucharystię odprawił ks. Wojciech Porzuczek w parafii pw. NMP Królowej Polski w niedzielę 23 października. Kolejna odbędzie się 27 listopada o 14.00.

W Mszach św. tłumaczonych na język migowy można uczestniczyć co tydzień w kościele pw. NMP na Piasku we Wrocławiu, co miesiąc w Oławie, Oleśnicy, a od niedawna również w Brzegu Dolnym – opowiada kapłan.

Wyjaśnia, że co miesiąc Eucharystiom towarzyszą także spotkania przy kawie, herbacie, czas na rozmowy, pobycie ze sobą. Dla niesłyszących to bardzo ważne. To często osoby samotne, którym trudno nawiązać znajomość z ludźmi wokół siebie, bo nikt ich nie rozumie. Wielu z nich, wychowanych w wierze, uczestniczy w liturgii w swoich parafiach, mimo że nic nie są w stanie podczas nich usłyszeć.

– U nas mogą modlić się, spotkać ze Słowem Bożym w formie, którą rozumieją – mówi ks. Wojciech. – Całość jest tłumaczona na język migowy – z kazaniem, ze stałymi elementami Mszy św. Podczas podobnych Eucharystii są obecni wolontariusze fundacji FONIS, którzy służą pomocą, także w miganiu. Przekaz jest czytelniejszy, gdy ksiądz miga swoje kwestie, a ktoś obok miga kwestie przeznaczone dla wiernych. Dobrze, jeśli uczestnicy takich Mszy św. nauczą się odpowiedzi. Będziemy starać się, by Eucharystie dla niesłyszących były odprawiane w Brzegu Dolnym zawsze w 4. niedzielę miesiąca.

W parafii, gdzie pracuje ks. Porzuczek, znajduje się konfesjonał dostosowany do spowiedzi osób niesłyszących. Jest to konfesjonał zamknięty, a kratka w środku może być podniesiona – tak że ksiądz może widzieć daną osobę razem z dłońmi, a nikt inny nie widzi, co te dłonie „mówią”.

Więcej wkrótce w papierowym wydaniu GN

Msze św. przystosowane do potrzeb osób niesłyszących odprawiane są także w Brzegu Dolnym   Po wspólnej modlitwie jest czas na spotkanie i rozmowy. Archiwum prywatne Msze św. przystosowane do potrzeb osób niesłyszących odprawiane są także w Brzegu Dolnym   Język migowy umożliwia niesłyszącym osobom pełniejszy udział w Mszy św. Archiwum prywatne
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy