Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Przystanek Historia IPN ma nowego patrona

Centrum Edukacyjne "Przystanek Historia" IPN we Wrocławiu od 14 września nosi imię Kornela Morawieckiego. Uroczyście ogłosił to prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. Tablicę ku czci legendy Solidarności Walczącej poświęcił abp Józef Kupny.

Przystanek Historia IPN przy Długosza 48 we Wrocławiu funkcjonuje od lipca. Jak informuje Marcin Marczak, wicedyrektor wrocławskiego IPN, w ciągu 3 miesięcy to miejsce odwiedziło ponad 2 tys. osób - od przedszkolaków po młodzież licealną. Zorganizowano tam ponad 100 różnego rodzaju wydarzeń - od spektakli teatralnych, po projekcje filmów i mały koncert.

14 września Przystanek otrzymał patrona - Kornela Morawieckiego. Upamiętnia go także specjalna tablica, którą odsłoniła żona Kornela - Jadwiga Morawiecka.

Przystanek Historia IPN ma nowego patrona

- Co by na to powiedział mój tato? Jestem przekonana, że byłby bardzo rozradowany tym faktem. Był człowiekiem, który mimo bieżących spraw i trudnych wyzwań zawsze myślał o tym, żeby wybiegać w przyszłość. Starać się kształtować przyszłość ojczyzny i Europy w perspektywie dobra, jakie rozpoznajemy w życiu każdego człowieka. Dlatego myślę, że Przystanek Historia ma dobrego patrona. Kornel Morawiecki pragnął, by młodzież w swojej odwadze, w chęci nauki, zdobywania wiedzy, w swojej niestandardowości oraz innowacyjności poczuła się odpowiedzialna za losy naszej ojczyzny - mówi Marta Morawiecka, córka K. Morawieckiego.

Przystanek Historia jest miejscem spotkań starszego i młodszego pokolenia. Bogata oferta obejmuje m.in.: wystawy, prelekcje, warsztaty edukacyjne, pokazy filmów oraz szkolenia dla nauczycieli. Będzie można zapoznać się tu z misją IPN i bieżącymi działaniami wrocławskiego oddziału, a także kupić wydawane przez instytut książki, albumy, czasopisma i gry.

Przystanek Historia IPN ma nowego patrona

- Kornel Morawiecki ze złem komunistycznym walczył przez całe swoje zawodowe i dorosłe życie. Walczył z królestwem nienawiści. W roku 1978, gdy rozpoczynał swoją długą drogę opozycyjną, walczył z komunistycznym złem. W 1982 r. zebrał najdzielniejszych z dzielnych i stworzył Solidarność Walczącą, tworząc podstawę programową - solidarną Rzeczpospolitą. Był nie tylko wybitnym opozycjonistą, założycielem SW, polskim marszałkiem seniorem, ale człowiekiem, który był prorokiem w swoich czasach i działał w dwóch rzeczywistościach - jemu ówczesnej i przyszłej - stwierdził prezes Nawrocki.

Przystanek Historia IPN ma nowego patrona

O tym, że Kornel Morawiecki był kim więcej niż politykiem, mówił wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

- Kornela Morawieckiego odbieram jako metapolityka, czyli tego, który bardziej określa, jaka polityka powinna być, a nie taka, jaka jest. Chciałbym, żeby po Kornelu zostało przesłanie nieszablonowości myślenia. Zawsze umiał iść z pewnymi poglądami pod prąd, stawiać pytania niezgodne z trendami, które w danym momencie obowiązywały. W ten sposób pobudzał innych do szukania lepszych rozwiązań - oświadczył wojewoda dolnośląski.

Uroczystość nadania patrona połączona była z premierą gry w technologii VR pt. "Szybowcowa 87", z której w Przystanku będą korzystać młodzież oraz dzieci. Gra przenosi nas do tajnej drukarni Solidarności Walczącej.

Przystanek Historia IPN ma nowego patrona

-  W jaki sposób przedstawić Solidarność Walczącą na niewielkiej przestrzeni? Musi to być drukarnia, bo drukiem SW stała. Był to najważniejszy oręż przeciwko komunistom. Przy ul. Szybowcowej jeden z sympatyków SW Marek Petrusewicz udostępnił swoje mieszkanie pod drukarnię podziemną. Akcja gry rozgrywa się w 1987 roku. Staraliśmy się w niej wykorzystać inne aspekty Solidarności Walczącej - zapowiada Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego IPN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy