Parafia NMP na Piasku zaprasza licealistów i studentów na niezwykłe spotkanie wokół "Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich". Uczestnicy cyklu warsztatów zaprojektują nowe płyty chodnikowe na trasie pomiędzy mostem Tumskim a ul. św. Jadwigi. Co się na nich znajdzie?
Droga pokoju to warsztat kreatywny, historyczny o wielu głębokich treściach duchowych, nawiązujący do przesłania pokoju i pojednania, jakie zawierał List biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku. Celem warsztatu jest przypomnienie głównych założeń listu i nakreślenie sylwetki jednego z najważniejszych inicjatorów jego powstania - kard. Bolesława Kominka. Postaci jak dotąd nieznanej szerszemu gronu, szczególnie wśród dojrzałej młodzieży.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 25 listopada w godzinach 19-21 w kościele pw. NMP na Piasku. Skierowane jest do licealistów i studentów, jednak każdy zainteresowany będzie mile widziany. Udział w spotkaniu nie wymaga rejestracji, organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności na adres e-mail: pokojnapiasku@gmail.com.
Zależy im na zaangażowaniu wrocławskich pasjonatów - nie tylko osób z zacięciem i kunsztem artystycznym, ale również profesjonalnych i hobbystycznych znawców interesujących faktów o Wrocławiu.
- Jesteśmy na etapie precyzowania koncepcji kafli. Na spotkaniu chcielibyśmy wybrać zakres tematyczny i zarysować pierwsze projekty. Na ich podstawie podejmiemy konkretne konsultacje w celu uzyskania niezbędnych pozwoleń. Zależy nam bardzo, by już od początku prac koncepcyjnych trafnie wpisywać się w specyfikę miejsca, kontekst kulturowy i wymagania estetyczne oraz wytyczne związane z Parkiem Kulturowym Stare Miasto. Na dobry początek poszukamy podobieństwa do istniejącej Ścieżki Historii Wrocławia na pl. Nankiera - mówi Alicja Zyznarska, koordynatorka całego przedsięwzięcia.
Efektem warsztatów ma być zamiana zepsutych płyt chodnikowych przy świątyni na Piasku nowymi kaflami z pięknym przesłaniem.
- Odczuwamy też lekki niedosyt w zakresie przejrzystej informacji dla przechodniów, którzy spacerują po Ostrowie Tumskim. Jest to miejsce licznie odwiedzane przez turystów, również z różnych stron świata. Zależałoby nam na tym, aby zatrzymać ich na chwilę, zainspirować kulturą chrześcijańską, zaciekawić historią tego miejsca, ale skłonić też do refleksji: jaka może być moja droga do pokoju? Jakie kroki mogę osobiście podjąć, by osiągnąć pokój serca, by wnieść pokój do mojej rodziny, w moje konkretne relacje? Stawiamy tezę, że właśnie kultura chrześcijańska i życie sakramentalne mogą nas wzmocnić i dodać sił na tej drodze - dodaje A. Zyznarska.
Trzeba przyznać, że na Piasku dużo się ostatnio dzieje w temacie przebaczenia i pokoju. Trwają prace projektowe dotyczące Witraży Przebaczenia i Pokoju, finansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Jak mają wyglądać projektowane kafle?
Wstępny pomysł zakłada dwa typy. Na jednych znalazłyby się konkretne nazwy wartości w trzech językach, na drugich - przykłady, symboliczne odwołanie do konkretnych wydarzeń z zakresu historii czy kultury chrześcijańskiej.
- W naszej "Drodze Pokoju" chcemy wymienić: cierpliwość, radość, miłość, mądrość, opanowanie, przebaczenie, dobroć, miłosierdzie. Byłyby to konkretne kroki, do których pragniemy zainspirować - informuje koordynatorka.