Ludzie szukają w Kościele pomocy w swoich problemach, zranieniach, bólu. Jedną z form wsparcia jest posługa modlitwą wstawienniczą - między innymi we wspólnotach Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym.
Od wielu lat jako Koordynacja Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej prowadzimy systematyczną formację dla osób, które posługują modlitwą wstawienniczą w naszych wspólnotach – mówi Renata Kopeć. – Średnio raz na dwa miesiące organizujemy dla nich spotkania formacyjne. Wśród nich był także Kurs Łazarz, prowadzony w listopadzie we Wrocławiu przez Szkołę Nowej Ewangelizacji im. św. Barnaby z Poznania.
Świecka koordynatorka wrocławskiej Odnowy wyjaśnia, że był on dedykowany osobom, które posługują modlitwą wstawienniczą w swoich wspólnotach, które rozeznają ten dar, a także tym, które nabierają doświadczenia w takiej posłudze.
– Wstawiennikiem się jest, a nie się bywa – podkreśla. – Odkrywając w sobie obdarowanie do tej posługi, dobrze jest spojrzeć najpierw na siebie, na swoją relację z Jezusem, na swoje motywacje, by modlić się za innych. Najważniejsze jest odkrycie, że to Chrystus nas zaprasza, byśmy robili to z miłości do człowieka, który potrzebuje modlitwy, który nas o to prosi. Modlitwa wstawiennicza to modlitwa Kościoła; jesteśmy wszyscy wezwani, by modlić się jeden za drugiego, o czym wspomina choćby Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK 2634-2636, KKK 2647).
Renata tłumaczy, że we wspólnotach Odnowy to kapłan i lider pomagają w rozeznaniu powołania do tej posługi. Wstawiennik jest do niej odpowiednio przygotowywany.
Kiedy zgłaszają się ludzie z prośbą o modlitwę, wstawiennicy pytają, z czym dana osoba przychodzi, czasem zadają pytania, które pomogą nazwać problem. Modlitwa może różnie wyglądać. Często prowadzi przez ogłoszenie kerygmatu.
– Ogłaszamy w modlitwie Bożą miłość; to, że człowiek jest grzeszny, a Bóg z miłości do człowieka posłał swojego Jedynego Syna, który za niego umarł i zmartwychwstał, aby miał życie wieczne, że Jezus jest jedynym Panem i Zbawicielem; że Bóg chce objawiać swoją chwałę w życiu danej osoby i pragnie dla niej życia w obfitości (J 10,10) – wyjaśnia Renata. – Modlimy się nad całym człowiekiem z jego wrażliwością, trudnym doświadczeniem, czasami wielkim poranieniem, z którym przychodzi, prosząc Boga o pomoc i o posługę modlitwy braci w Kościele. Prosimy, by Bóg przyszedł z miłością do tej osoby, dotknął to „miejsce”, te sprawy, które ona Mu przynosi.
Dodaje, że często towarzyszy temu także modlitwa o rozeznanie, co jest kluczowe w życiu tego człowieka, by Bóg mógł w nim działać; czego potrzeba, by jego relacja z Jezusem była bliska, trwała i najmocniejsza. Czasem okazuje się, że główny problem danej osoby polega na czym innym niż to, o czym opowiedziała, prosząc o modlitwę.
Wyjaśnia, że ludzie często przychodzą z prośbą o uzdrowienie – nie tylko fizyczne, ale także uzdrowienie psychiki, serca. Powierzają Bogu swoje lęki, nerwice, ale też trudności w przebaczeniu czegoś komuś, w zaufaniu; proszą o modlitwę w sprawach dotyczących relacji z ludźmi, problemów rodzinnych, ale też relacji z Bogiem – na przykład, aby umieli dobrze przeżywać Eucharystię. Przychodzą prosić o modlitwę przed podjęciem trudnych decyzji, kiedy dotykają ich niepokojące wydarzenia w życiu, czują się bezradni, samotni czy opuszczeni.
– Taka modlitwa często jest praktykowana również w ramach Seminariów Odnowy Wiary, podczas których odbywa się prośba o wylanie darów Ducha Świętego – mówi R. Kopeć. – Modlimy się wówczas o to, by Duch Święty przyszedł z namaszczeniem, odnawiał to, co dokonało się na chrzcie świętym i bierzmowaniu, wylewał swe dary i łaski, które są potrzebne danej osobie, by trwała w relacji z Bogiem i mężnie wyznawała swoją wiarę, nieustannie wyznając, że Jezus jest jej Panem i Zbawicielem.
W Kursie Łazarz uczestniczyli przede wszystkim członkowie Odnowy w Duchu Świętym, a także innych wspólnot nienależących do koordynacji Odnowy, w których również prowadzona jest posługa modlitwy wstawienniczej. Przez cały kurs towarzyszyli im ks. kan. prof. PWT Rajmund Pietkiewicz, koordynator duchowny wspólnot Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej, i ks. Krzysztof Wojtkowiak, koordynator Diakonii Modlitwy Wstawienniczej przy Radzie Koordynacji Wspólnot.
Na co dzień posługi modlitwy wstawienniczej w Kościele można skorzystać w wielu miejscach. W ramach wspólnot Odnowy w archidiecezji wrocławskiej również. Zobacz TUTAJ.