Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Seniorze, zostań studentem

Jesteś w wieku 50+? To może być propozycja właśnie dla ciebie. Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Papieskim Wydziale Teologicznym wciąż zaprasza do dołączenia do grona studentów. Najbliższy zjazd już 26 listopada. O studiowaniu dla seniorów opowiada ks. Rafał Hołubowicz, który od tego roku akademickiego pełni funkcję dyrektora studiów.

W tym roku rektor PWT powołał Księdza na stanowisko dyrektora UTW. Jest Ksiądz młodą osobą. Jak Ksiądz określił potrzeby seniorów, jaką propozycję w ramach studiów im zaoferował?

Ks. Rafał Hołubowicz: Szczerze mówiąc, byłem zaskoczony tą propozycją. Bądź co bądź, jeszcze nieco mi brakuje do 50+. Ale ostatecznie bardzo się cieszę z tej decyzji księdza rektora. Utwierdziłem się w tym po pierwszym zjeździe UTW, kiedy mogłem choć trochę poznać to grono, ich zainteresowania, oczekiwania i niesamowity entuzjazm. Trudno określić jednym zdaniem potrzeby seniorów. Natomiast chciałbym im zaproponować możliwość ogólnoosobowego rozwoju, dostosowanego do ich wieku, przebogatego doświadczenia życiowego, ale także mając na uwadze różnego rodzaju trudności, z którymi mogą się borykać w otaczającym nas świecie. A wszystko to, chciałbym, aby odbywało się w duchu nauczania Kościoła.

We Wrocławiu istnieje duży wybór propozycji edukacyjnych dla seniorów. Dlaczego warto wybrać UTW przy PWT?

Ze względu na niepowtarzalny charakter naszej uczelni. Wydaje mi się, że w czasach ogólnego zamieszania i zamętu, ogromnego natłoku informacji, z którymi nawet młodzi ludzie nie zawsze są w stanie sobie poradzić, UTW na Papieskim Wydziale Teologicznym jest w stanie zaproponować coś, czego dzisiaj brakuje - obiektywną Prawdę. W czasach, kiedy wielu traci sens życia, UTW proponuje powrót do fundamentów naszej chrześcijańskiej cywilizacji, w której centrum stoi Jezus Chrystus - Ten, który nadaje sens naszemu istnieniu.

Zaproponował Ksiądz, poza zdobywaniem czy poszerzaniem wiedzy, również możliwość rozwoju duchowego. W jakim stopniu jest to ważne, względem samej teorii z zakresu teologii?

Jak już wspomniałem, chciałbym, aby studenci UTW, poza formacją czysto teoretyczną z zakresu teologii, mogli też rozwijać się duchowo, osobowościowo w praktyce. Wiemy przecież, że teologię powinno studiować się na kolanach. To, czego nasi studenci dowiedzą się w sali wykładowej, wyda prawdziwe owoce dopiero po połączeniu tego z praktyką życia duchowego. Stąd moja propozycja adwentowego dnia skupienia, wspólnych rekolekcji wielkopostnych czy wspólnych pielgrzymek. Ale zaznaczam, że to tylko początek. Mam w zamyśle cały plan rozwoju duchowego dla studentów UTW. Oczywiście tych, którzy będą chcieli z tego skorzystać.

Z dużym zainteresowaniem słuchaczy podczas pierwszego zjazdu spotkała się właśnie propozycja udziału w pielgrzymce, o której Ksiądz wspomniał.  To jest dodatek, bonus do samego studiowania?

Nie. Chciałbym, żeby była to integralna część formacji, w której uczestniczą studenci UTW. Tak, jak wspomniałem wcześniej, nie chciałbym, abyśmy pozostawali jedynie na poziomie teorii w naszym rozwoju, ale żebyśmy przenosili to w praktyczny wymiar naszego życia chrześcijańskiego. Poza tym takie wspólne wyjazdy mają duże znaczenie, jeżeli chodzi o integrację naszych seniorów, a na tym też mi bardzo zależy.

Wróćmy jeszcze na chwilę do kwestii samych studiów na UTW. Jak wyglądają zajęcia? Są to tylko wykłady, jest przestrzeń do pytań, do rozmowy?

Każdy zjazd rozpoczyna się wspólną Mszą św. Planujemy w tym roku akademickim dwa zjazdy w miesiącu - zasadniczo w drugą i czwartą sobotę miesiąca. Podstawowy trzon każdego zjazdu stanowią wykłady. Odbywają się dwa w sesji przedpołudniowej i dwa w popołudniowej. Czas zajęć jest tak skonstruowana, aby dać studentom możliwość zadawania pytań po każdym wykładzie. Poza tym w programie jest też przewidziany czas na rozmowę przy kawie czy herbacie i jakimś dobrym ciastku. Myślę, że jest to bardzo ważne, bo daje większe możliwości integracji całej grupy, ale także wymiany myśli, poglądów, odczuć po wykładach itp.

Kto i na jakich zasadach może uczestniczyć w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PWT?  

Zgodnie z regulaminem UTW, nasza działalność ukierunkowana jest na osoby, które ukończyły 50. rok życia, i które chcą żyć zgodne z wartościami chrześcijańskimi. Nie stawiamy naszym studentom właściwe żadnych innych wymagań. Wystarczy przyjść na najbliższe spotkanie (26 listopada o godz. 10) i wypełnić formularz zgłoszeniowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy