Nowy numer 48/2023 Archiwum

Tablica ku czci ks. Stanisława Orzechowskiego przy Dworcu Głównym we Wrocławiu

Przy pomniku św. Katarzyny Aleksandryjskiej, obok Dworca Głównego PKP we Wrocławiu, wisi już tablica poświęcona "Orzechowi". Przypomina ona o zasłużonym kapelanie społeczności kolejarskiej.

Uroczyste odsłonięcie tablicy nastąpiło w południe 24 listopada w obecności pocztów sztandarowych środowiska kolejarskiego, kolejarzy, rodziny śp. ks. Orzechowskiego i członków Duszpasterstwa Akademickiego "Wawrzyny". Pamiątkową tablicę przy dworcu poświęcił ks. Jan Kleszcz, duszpasterz kolejarzy w archidiecezji wrocławskiej.

- Dzisiaj mamy sposobność, aby przynieść nasze dziękczynienia i prośby do św. Katarzyny. Cieszymy się, że mamy za co Panu Bogu dziękować, wierząc w jej wstawiennictwo. Fakt umieszczenia tablicy poświęconej ks. Orzechowskiemu każe pamiętać, że kolej nie pozostaje tylko instytucją w sferze gospodarczej, ale jest również służbą dla człowieka. To miejsce przez tę tablicę staje się miejscem szczególnej pamięci o ludziach, którzy wnieśli dobro dla matki kolei. Ksiądz Orzechowski odznaczał się ogromną determinacją w trosce o Polskę, wiernością tradycji. Ksiądz Stanisław wywodzi się z rodziny kolejarskiej - mówił ks. Kleszcz.

Przypomniał przy tej okazji, że na dworcu głównym mieści się wyjątkowa kaplica. To jedyna w Polsce i w Europie kaplica o takim charakterze, a obecność ludzi na modlitwie potwierdza każdego dnia słuszność starań o nią. - Wszystko zaczęło się w październiku 1980 roku. Kiedy przedstawiciele Solidarności kolejarzy z całej Polski zebrali się w lokomotywowni Wrocław Główny i podjęli dramatyczną decyzję o rozpoczęciu protestu głodowego. Wieść rozpłynęła się po całej Polsce, a jedną z pierwszych osób, które przybyły do lokomotywowni, był ks. Stanisław. Nie każdy wie, że zdecydował przyłączyć się do kolejarzy i razem z nimi głodował. Wspomagał ich oczywiście także modlitwą - opowiadał pod tablicą Jerzy Dul, dyrektor Oddziału PKP PLK, opozycjonista w czasach PRL.

Zwrócił uwagę na duże zasługi ks. Orzechowskiego dla środowiska kolejarskiego. Kapłan z oddaniem pomagał rodzinom osób represjonowanych przez władze komunistyczne. Odprawiał także Msze św. w rocznice protestu kolejarzy. U niego spotykała się również tajna Komisja Zakładowa Solidarności Kolejarzy Węzła Wrocław.

- "Orzech" był dobrym siewcą. Wiele jego inicjatyw przetrwało do dzisiaj, np. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę czy duszpasterstwa kolejarzy - mówił J. Dul.

Tablica ku czci śp. ks. Stanisława Orzechowskiego przy Dworcu Głównym we Wrocławiu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy