We Wrocławiu zainaugurowana została tegoroczna akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Pierwszą świecę zapalił metropolita wrocławski abp Józef Kupny.
Tak, jak ta świeca daje ciepło i światło, chcemy, aby święta dzieci przeżyły w atmosferze ciepła rodzinnego, ale też by ta świeca oświetlała ich życie, ich codzienność - mówił arcybiskup.
Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w archidiecezji wrocławskiej miała miejsce w Klubowym Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży przy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Słowiańskiej 17. - Myślę, że w tym miejscu dzieci otrzymują wsparcie, tutaj się spotykają i są "zaopiekowane". Chciałbym podziękować wszystkim sponsorom, którzy dzielą się tym, co mają, by te dzieci mogły przeżyć nadchodzące święta w radości. Oczywiście, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom promieniuje na cały rok. Z ofiar, jakie wierni składają, kupując te świece, finansowane są wyjazdy wakacyjne, ale również warsztaty - dodał.
Ksiądz Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas, zaznaczył, że w minionym roku z ofiar zebranych przed poprzednim Bożym Narodzeniem udało się sfinansować wypoczynek dla ponad 650 dzieci. Wyjechały na wypoczynek po okresie pandemii, zamknięcia. - Ta zapalona świeca to nie jest tylko symbol Chrystusa, który rozświetla mroki betlejemskiej nocy, ale to symbol tego, że zapraszamy symbolicznie jedno dziecko do naszego wigilijnego stołu. To dla niego przygotowujemy tradycyjny pusty talerz. Tego niespodziewanego gościa wspieramy, zapalając świecę. Ten gest sprawi, że pojawi się uśmiech na dziecięcych buziach - tłumaczył.
Do parafii archidiecezji wrocławskiej trafiło do dystrybucji prawie 70 tys. świec. To nieznacznie mniej niż w ubiegłym roku. - Poprzednia akcja przyniosła nam 111 tys. zł., które przeznaczyliśmy na dofinansowanie wyjazdów organizowanych przez parafie - mówi Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas. To jednak nie wszystko, bowiem pieniądze dzielone są na trzy części - 10 groszy z każdej świecy przekazywane jest do Caritas Polska na dożywianie dzieci w krajach globalnego południa (Afryka i Ameryka Południowa). Pozostała kwota dzielona jest do wykorzystania przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i parafie na dzieła charytatywne.
Rzecznik Caritas zwraca uwagę, że od kilku lat diecezjalna Caritas nie organizuje kolonii, ale zachęca, by tego typu inicjatywy podejmowali proboszczowie w swoich parafiach. - To oni wraz z zespołami parafialnymi i szkolnymi kołami znają najlepiej lokalne środowisko. To pozwala skierować pomoc bardzo celowo, a wszelkie takie inicjatywy budują wspólnotę parafialną. Dzięki naszemu dofinansowaniu program wyjazdów może być atrakcyjniejszy - zaznaczył.