Nowy numer 5/2023 Archiwum

Posłuchaj kolęd z różnych stron świata

W Centrum Kultury Agora we Wrocławiu wystąpi Mate.O wraz z zespołem. Zaprezentuje utwory z odległych zakątków, opowiadające o narodzeniu Chrystusa.

Nawet w najodleglejszych zakątkach świata i jego historycznych krainach, pośród wielu narodów i języków, od 2000 lat, z pokolenia na pokolenie jest wyśpiewywana historia o narodzeniu Chrystusa.

W koncercie pt. "Kolędy narodów" muzycy czerpią z przebogatych tradycji muzycznych wielu narodowych kultur, tworząc wieloetniczny charakter brzmienia tej  historii.

Część z tych bożonarodzeniowych hymnów zostało przełożonych z najstarszych języków świata, niektórych już nieużywanych, a będących zabytkiem kultury narodów i regionów. Najstarsze sięgają aż XII wieku.

Artyści wykonają w polskich tłumaczeniach m.in. kolędy ukraińskie, angielskie, niemieckie, irlandzkie, sycylijskie i również te, które znamy bardzo dobrze - nasze polskie.

"Kolędowanie u nas w Polsce, tak wiernie z pokolenia na pokolenie wyśpiewywane, stało się pretekstem do tego, aby spróbować odkryć w tej bogatej tradycji coś »ożywczego«, choć mniej nam znanego lub zapomnianego. Kiedy zacząłem odkurzać stare śpiewniki, wertując ich pożółkłe stronice, natknąłem się na stare pieśni z tradycji innych narodów. Niektóre pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa, z domowego kolędowania, kiedy jeszcze żyli moi urodzeni przed stu laty dziadkowie. Przekonałem się, że to stare, ukryte w nich piękno, odkryte na nowo, staje się przepiękne. Naszym przywilejem jako muzyków było je na nowo przywołać i zinterpretować" - opisywał niegdyś Mateusz Otremba, czyli Mate.O.

Koncert odbędzie się 10 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej w CK Agora przy ul. Serbskiej 5a. Bilety do kupienia w Centrum Kultury: 28 zł z kartą Nasz Wrocław Max, 28 zł bilety grupowe powyżej 5 osób, 45 zł w dniu koncertu, 40 zł przez internet TUTAJ.

Zespół wystąpi w składzie

  • Mate.O – głos, gitara, bouzouki,
  • Joachim Mencel – lira korbowa,
  • Kasia Gacek-Duda – flety etniczne,
  • Adeb Chamoun – instrumenty perkusyjne.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy