Nowy numer 5/2023 Archiwum

Na wyższy poziom

Diecezjalna diakonia muzyczna Ruchu Światło–Życie zaprosiła do udziału w kursie psałterzysty.

W wydarzeniu wzięło udział 30 osób. Katarzyna Kozdrowska-Kordyjak na co dzień prowadzi chór. O jego członkach mówi, że czymś, co ich łączy, jest miłość do Pana Boga. Do udziału w kursie zachęciła kilka osób ze swojego zespołu, bo ma świadomość, jak ważna dla głębokiego i pełnego uczestnictwa w liturgii jest teoria. Zwraca uwagę, że często w kościołach powielamy pewne rzeczy, w tym śpiew bez zastanowienia, czy robimy to dobrze. Propozycja Ruchu Światło–Życie pomogła „wyprostować” pewne przyzwyczajenia.

– W części teoretycznej kursu dowiedzieliśmy się na przykład, że miejscem przeznaczonym do wykonywanie śpiewu „Alleluja” przed Ewangelią nie jest ambona, a nawa główna lub chór. Prowadzący zwrócili też uwagę, że na każdy okres liturgiczny są inne melodie psalmów. Zainwestowaliśmy więc w śpiewnik melodii psalmowych, który przygotowała diakonia – opowiada.

Krzysztof Stępień, jeden ze współorganizatorów i prowadzących, podkreśla, że nagrania mogące służyć za tutorial dla kantorów można znaleźć również na... YouTubie. – Organiści umieszczają grane przez siebie melodie na swoich kanałach, by nawet jeśli ktoś nie umie czytać nut, mógł się ich nauczyć. A zapis nutowy, z którego najczęściej korzystają, znajduje się w śpiewniku „Psallite Domino sapienter”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy