Na placu przed Centrum Historii "Zajezdnia" można już oglądać plenerową wystawę planszową "Niepotępione ludobójstwo na Ukraińcach. Powtórka z historii", zorganizowaną wspólnie z Narodowym Muzeum Hołodomoru - Genocydu w Kijowie.
Wystawa poświęcona jest rocznicy Wielkiego Głodu 1932-1933 w Ukrainie, opowiada o wielowiekowych aktach ludobójstwa dokonywanych przez Rosję na Ukraińcach, z których jeden dzieje się dzisiaj na naszych oczach.
Wyobraźcie sobie, że gdzieś na świecie zwykły poranek nie nadszedł dla 40 milionów ludzi.
Rankiem 24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę. W wyniku eksplozji obudziło się 40 milionów ludzi w całym kraju. Wojska rosyjskie niszczą nasze domy, nasze miasta, nasze życie z niesłychaną brutalnością. Oficjalne rosyjskie media i urzędnicy otwarcie nawołują do zniszczenia Ukrainy i Ukraińców. Rosyjscy żołnierze zabijają nawet dzieci, nazywając je wrogami, którzy są „zarażeni chorobą ukrainizmu". Trwa to do dziś. Ukraina broni się bohatersko.
Dlaczego tak się stało, że w XXI wieku w centrum Europy jedno państwo zaatakowało drugie? Dlaczego pojawił się nowy dyktator, którego zbrodnie pozostają bezkarne? Czy w Europie są jeszcze narody, które zaprzeczają istnieniu innych? Kto wita wojnę, przemoc i ludobójstwo? Czy Europa nie powiedziała temu „nigdy więcej"? Krótko mówiąc, odpowiedź na te pytania jest jedna: bezkarne zło zawsze powraca.
90 lat temu Ukraina przeżyła jedną z najtragiczniejszych kart w swojej historii - Hołodomor. W tym czasie Rosja próbowała zniszczyć samą ukraińskość, ukraiński sposób życia i sens istnienia całego narodu. Jednak zbrodniczy reżim nie został ukarany, co uczyniło z niego wylęgarnię nowej fali rosyjskiego ludobójstwa na Ukraińcach.
Wystawa "Niepotępione ludobójstwo na Ukraińcach. Powtórka z historii" opowiada światu o historii zła, które pozostało bezkarne i powróciło dzisiaj, by dopełnić to, co rozpoczęło się prawie 100 lat temu. Opowiada o historii wyniszczających stosunków ukraińsko-rosyjskich, opowiada o ich przyczynach, skutkach i sposobach ostatecznego pokonania tego zła.
Wystawa została stworzona w Ukrainie specjalnie dla zagranicznej publiczności i podróżuje w różne strony świata, aby więcej ludzi usłyszało prawdę i przyłączyło się do Ukraińców w ich walce o przetrwanie, walce z Rosją.