Czasy się zmieniają, pojawiają się nowe konteksty, ale Kościół będzie zawsze oparty nie na naszych pomysłach, nie na pomysłach kreatywnych biskupów czy księży, lecz na apostolskiej odpowiedzi na powołanie przez Chrystusa.
Rozeznanie to pytanie Jezusa, czy to jest jakieś moje "widzimisię", czy rzeczywiście Jezus mnie powołuje. Trzeba modlić się za osoby w seminariach i rozeznających drogę. Nie chodzi o to, czy im się podoba, ale o ciągłe pytanie Boga, czy on ich powołuje. - Jezus powołał, ustanowił i posłał apostołów. Ustanowił tych, których sam chciał. Oni mu towarzyszyli i słuchali Go. Słowo "apostołowie" oznacza z języka greckiego "posłani". Jezus kontynuuje swoją misję w apostołach. Mówi do nich: "Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam". Apostołowie nie mogą uczynić nic bez Jezusa - tłumaczył o. Maciaczyk.
Apostołowie zatroszczyli się o przyszłość Kościoła. Nakładali ręce na kolejnych - swoich następców. I tak jest do dzisiaj. Żaden biskup nie zostaje biskupem z własnej woli. Biskupi to następcy apostołów. Oni także nakładają ręce na kolejnych.
- Kościół jest apostolski w potrójnym znaczeniu. Po pierwsze- był i pozostaje oparty na fundamencie apostołów. Głowicą węgła zaś jest sam Chrystus. Kościół przekazuje z pomocą Ducha Świętego nauczanie, depozyt i słowa apostołów. Po trzecie - aż do powrotu Chrystusa Kościół jest prowadzony przez apostołów, czyli biskupów, w jedności z następcą św. Piotra - wyjaśniał o. Oskar.
Apostolskość oznacza udział wszystkich jego członków w posłaniu Chrystusa. Cały Kościół jest posłany, nie tylko księża. Wszyscy członkowie na różne sposoby uczestniczą w tym posłaniu. Bo chrześcijańskie powołanie to powołanie do apostolstwa. - Skuteczność apostolstwa zależy od zjednoczenia z Chrystusem, zaś duszą całego apostolstwa jest Eucharystia, z której czerpiemy moc i przekazujemy ją dalej. Wszyscy poprzez następców apostołów pozostajemy w komunii wiary i życia ze swoim początkiem. Dzisiaj wiele mówi się o odnowie Kościoła. To, że wyznajemy, iż Kościół jest apostolski, wszystko nam tłumaczy. Wszelka odnowa polega na sięganiu do początków apostolskiego nauczania - zaznaczył zakonnik.
Jak przyznał, czasy się zmieniają, okoliczności są inne, pojawiają się nowe konteksty. Ale Kościół będzie zawsze oparty nie na naszych pomysłach, nie na pomysłach kreatywnych biskupów czy księży, lecz na apostolskiej odpowiedzi na powołanie przez Chrystusa. - W Kościele wszelka władza pochodzi od Chrystusa, dlatego nie jest on organizacją demokratyczną i ma strukturę hierarchiczną - podsumował rektor Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów "Antonianum".