Nowy numer 17/2024 Archiwum

Gotowi na nowe wyzwania

Dwa tygodnie temu w Głębowicach, a w ten weekend w Bardzie, odbywają się Adwentowe Dni Skupienia dla Doradców Życia Rodzinnego archidiecezji wrocławskiej.

Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin proponuje doradcom dwa terminy i dwie lokalizacje adwentowego skupienia. Tradycyjnie już do Barda zjeżdżają nie tylko ci z archidiecezji wrocławskiej, ale również z diecezji świdnickiej. - Dzień skupienia dla doradców to czas na modlitwę, czas na pogłębienie wiedzy i na wspólne spotkanie, rozmowy, dzielenie się swoim doświadczeniem. Doradcy się dokształcają, aby sprostać coraz to nowszym wyzwaniom. Ten czas ma służyć owocniejszej pracy na rzecz narzeczonych, małżeństw i rodzin - mówi ks. Przmysław Vogt, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Czym doradcy życia rodzinnego zajmują się na co dzień? - W szczególny sposób angażują się w przygotowanie bezpośrednie do małżeństwa. Prowadzą nauki przedślubne z zakresu etyki małżeńskiej i odpowiedzialnego rodzicielstwa, uczą metod naturalnego planowania rodziny, odpowiedzialnego rodzicielstwa. Wygłaszają prelekcje na dniach skupienia dla narzeczonych, ale też i małżonków. Doradcy życia rodzinnego służą małżeństwom i rodzinom - wyjaśnia.

Jak zaznacza ks. P. Vogt, doradcy dają przede wszystkim wsparcie, czas oraz odrobinę serca tym, którzy go potrzebują. - Poprzez aktywne słuchanie pomagają odkryć przyczyny różnorodnych konfliktów, a także możliwości ich rozwiązywania. Nie narzucają sposobu rozwiązania problemu, ale pomagają to rozwiązanie wypracować. Gdy do poradni parafialnych, w których  pracują, przychodzą osoby, które potrzebują wsparcia psychologa, pedagoga, terapeuty, mediatora, prawnika są one kierowane do specjalistycznych poradni rodzinnych lub innych placówek pomocowych - dodaje.

Podczas tegorocznego spotkania jednym z gości był ks. Tomasz Liszewski, psycholog, psychoterapeuta, wykładowca w łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym, duszpasterz ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin. W swoich prelekcjach podjął kilka tematów: 1. Wykorzystanie seksualne dzieci i młodzieży jako problem społeczny; 2. Aspekty prawa karnego i kanonicznego dotyczące wykorzystania seksualnego; 3. Spotkanie z dzieckiem zranionym wykorzystaniem seksualnym - rozpoznawanie skutków przemocy; 4. Długotrwałe konsekwencje przemocy seksualnej w dorosłości; 5. Procedury interwencji, instytucje, sieć wsparcia.

Drugim gościem była Katarzyna Serafinowska-Gabryel, specjalista Unii Europejskiej ds. uzależnień, psycholog, psychoterapeuta; doradca ds. wymagających natychmiastowych interwencji, pracownik poradni rodzinnej „Syntonia” przy klasztorze dominikanów we Wrocławiu, biegła sądowa. W trakcie szkolenia mówiła o trudnościach w relacjach narzeczeńskich i małżeńskich. Poruszyła takie tematy jak uzależnienia, zarówno te chemiczne (od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych), behawioralne (od nowych technologii, czynności seksualnych, hazardu i inne), zachowania kompulsywne (kompulsywne jedzenie kompulsywne zajmowanie się swoim ciałem (siłownie, solarium, zabiegi medycyny estetycznej itd). Uczestnicy poznali też sygnały oraz trudności, jakie mogą wnosić do relacji osoby zmagające się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, ale też dowiedzieli się o narzędziach do budowy dobrej relacji, opartej na wspólnocie wartości i celów, wzajemnym szacunku i zaufaniu, a także na temat mechanizmów powstawania złości i innych emocji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy