Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Święci są pomostem i współtworzą duchową kulturę narodu

Międzynarodowy panel o świętych na Papieskim Wydziale Teologicznym pokazał, jak ważne jest, by przybliżać współczesnemu pokoleniu życie i działalność świętych.

Na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu 14 grudnia odbył się polsko-niemiecko-węgierski panel o historii kultu św. Jadwigi Śląskiej i św. Elżbiety Węgierskiej w Polsce, w Niemczech i na Węgrzech. Inicjatorem panelu był ks. prof. Stanisław Araszczuk z PWT. W organizację wydarzenia włączyło się nadto Wrocławskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie, Instytut Liszta - Węgierskie Centrum Kultury Warszawa i Zakon Maltański w Polsce.

Debatę poprzedziło otwarcie wystawy o węgierskich katolikach w świecie w gmachu dydaktycznym PWT. Inicjatorem przygotowania wystawy był Márk Aurél Érszegi, historyk, dyplomata, były zastępca ambasadora węgierskiego przy Stolicy Apostolskiej.

Interesujące obrady otworzył ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Słowa powitania skierowali także Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu, i Adam Szesztay, wicekonsul Węgier we Wrocławiu.

W panelu wzięli udział:

  • ks. prof. Erwin Mateja z Uniwersytetu Opolskiego jako moderator, autor licznych opracowań z zakresu liturgiki i kultu świętych, m.in. "Śląski kalendarz liturgiczny świętych. Geneza i rozwój od czasów reformy papieża Piusa X", "Reforma kalendarza i roku liturgicznego od Soboru Trydenckiego do Soboru Watykańskiego II",
  • dr Norbert Kersken z Instytutu Herdera w Marburgu (Niemcy),
  • Márk Aurél Érszegi, historyk, dyplomata, były zastępca ambasadora węgierskiego przy Stolicy Apostolskiej, odpowiedzialny za przygotowanie spotkania z papieżem Franciszkiem podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w 2021 r. w Budapeszcie (Węgry), autor m.in. książki "Pápa, Szentszék, Vatikán",
  • ks. prof. Stanisław Araszczuk, kierownik Katedry Liturgiki, Homiletyki i Kultury Muzycznej Kościoła na PWT, autor m.in. publikacji "Kult św. Jadwigi na Śląsku w świetle przedtrydenckich wrocławskich ksiąg liturgicznych. Studium liturgiczno-historyczne",
  • ks. prof. Bogdan Giemza SDS, kierownik Katedry Teologii Pastoralnej Szczegółowej na PWT, związany także z Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, autor m.in. publikacji "Święci żyją świętymi. Święta Jadwiga Śląska i Trzebnica w życiu św. Jana Pawła II".

W obradach wzięła udział m.in. Monika Kwiatosz, konsul honorowy Republiki Włoskiej we Wrocławiu.

Uczestnicy panelu koncentrowali uwagę wokół postaci św. Jadwigi Śląskiej (ok. 1174-1243) i jej siostrzenicy św. Elżbiety Węgierskiej (1207-1231), rozwoju ich kultu i ich znaczenia w życiu narodów węgierskiego, niemieckiego i polskiego. Zwrócono uwagę, że szczególnie dynastia Arpadów wydała wielu świętych i błogosławionych. Oprócz wspomnianych świętych, były to m.in. św. Kinga, św. Małgorzata Węgierska, bł. Jolanta i bł. Salomea. Podkreślali także rolę świętych i błogosławionych nie tylko w życiu Kościoła, ale również w życiu narodów i Europy. Zwracali uwagę, że nie tylko w historii, ale także dzisiaj mogą być oni pomostem w budowaniu pokoju i porozumienia między narodami.

Dlatego jest ważne, by przybliżać współczesnemu pokoleniu życie i działalność świętych. Jak napisał Walter Nigg, szwajcarski biograf św. Jadwigi śląskiej, święci obok poetów, malarzy i muzyków należą do najbardziej znaczących ludzi danego kraju, bo oni współtworzą duchową kulturę narodu. Chociaż święci posiadają swoją ziemską ojczyznę, to jednak należą do Kościoła powszechnego i przez to są dobrem ponadnarodowym.

Ksiądz prof. Araszczuk podkreślił, że grudniowy panel był zapowiedzią konferencji naukowej poświęconej jednoczącej roli świętych w życiu społeczeństw i Kościoła. Jest ona planowana w czerwcu 2023 r. na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, w pierwszą rocznicę beatyfikacji dziesięciu męczenniczek sióstr elżbietanek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy