Nowy numer 17/2024 Archiwum

Najpiękniejsza szopka betlejemska 2022. Wystawa w Muzeum Etnograficznym

Święta Rodzina wśród mchu i szyszek, w konstrukcji z makaronu, a nawet... gitary. Do 29 stycznia w Muzeum Etnograficznym - oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu - można oglądać 64 prace, wykonane przez 87 autorów z 19 dolnośląskich szkół i pracowni plastycznych.

Szopki zostały wykonane przez dzieci i młodzież z Dolnego Śląska w ramach 30. edycji Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego, organizowanego przez Galerię Twórczości Plastycznej Młodych działającą w Młodzieżowym Domu Kultury "Śródmieście" we Wrocławiu. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z tematem "Święta Rodzina - narodziny".

- Wybór nagrodzonych szopek nie był prosty. Prace dzieci i młodzieży odznaczały się bardzo wysokim poziomem artystycznym, stąd liczne nagrody i wyróżnienia, którymi chcieliśmy docenić starania wielu uczestników - mówi Joanna Kurbiel z Muzeum Etnograficznego. - Uwagę jurorów zwróciły szczególnie dwie realizacje - urzekająca w swojej prostocie szopka Kornelii Niemczyk oraz praca Nel Drewniak, która z kamieni i piasku wiernie odtworzyła surowy klimat pustynnej wioski, przywodzący na myśl autentyczny widok miejsca narodzenia Dzieciątka Jezus.

Najpiękniejsza szopka betlejemska 2022. Wystawa w Muzeum Etnograficznym   Franciszek Woźniak (13 l.), SP nr 2 w Siechnicach. M. Skrabek

Na pokonkursowej wystawie "Najpiękniejsza szopka betlejemska" dostrzeżemy szopki skonstruowane z użyciem najróżniejszych przedmiotów - metalowej konewki, puszki po ciastkach, pluszowej maskotki, drewnianej solniczki i niciarki, a nawet gitary. Tradycyjnie w stajenkach pojawiają się elementy drewniane i kamienne, mech, suszone kwiaty i liście, szyszki i gałązki iglaków, orzechy, pióra, ale też makaron i pierniki czy kolorowe koraliki. Niektóre prace nawiązują do toczącej się wojny, wyrażają tęsknotę za pokojem.

Może warto zainspirować się dziecięcymi pracami i pokusić się o wykonanie własnego betlejemskiego dzieła w ostatnich dniach Adwentu?

Najpiękniejsza szopka betlejemska 2022. Wystawa w Muzeum Etnograficznym   Betlejem w różnych odsłonach na wystawie. W. Rogowicz

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy