Abp Józef Kupny pobłogosławił opłatki i paczki przygotowane dla potrzebujących przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i miasto Wrocław. Złożył wszystkim życzenia pokoju i radości, jakie przynosi Dzieciątko Jezus.
Cieszymy się, że Bóg wchodzi w ludzkie dzieje, ludzką historię - mówił. - Że szczególnie łączy się z każdym człowiekiem przez przyjęcie ludzkiej natury, to znaczy: Bóg tak samo jak my odczuwa ból, cierpienie, radość. Tak samo jak my pragnie miłości, tą miłością obdarowuje. Jest jednym z nas. Urodził się w ubogiej stajni, by nas swoim ubóstwem ubogacić. Ubogaceni jego ubóstwem także chcemy się dzielić chlebem z tymi, którzy tego chleba potrzebują.
Zdjęcia:
Metropolita przypomniał o nieustannym wspieraniu przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej osób doświadczających ubóstwa i szczególnej pamięci o nich na czas świąt Bożego Narodzenia. - Pokój nie zapanuje nigdy, jeśli wcześniej nie będziemy nosili go w sercu, dlatego życzę wszystkim, by doświadczyli pokoju i radości, bo to nam przynosi Dzieciątko Jezus - dodał.
- Jak co roku, staramy się wyjść ze wsparciem do osób zagrożonych kryzysem bezdomności, trwających w nim, borykających się z różnymi trudnościami życiowymi. Miasto Wrocław i Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przygotowały w tym roku wspólnie 1200 paczek - mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. - W zeszłym roku tych paczek było 800, widzimy ogromny wzrost zapotrzebowania na tego typu pomoc. W paczkach znajdują się podstawowe artykuły spożywcze, niewymagające obróbki cieplnej. Dla każdego przygotowaliśmy też opłatek i życzenia. Pragniemy w ten sposób wyrazić naszą pamięć o nich, podzielić się radością Bożego Narodzenia.
W spotkaniu na Ostrowie Tumskim uczestniczyli też podpułkownik Rafał Jarosz, zastępca dowódcy 16 Dolnośląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, oraz zastępca dyrektora departamentu spraw społecznych UM Wrocławia Jacek Pluta, który przypomniał o wieczerzy wigilijnej organizowanej 24 grudnia w "Czasoprzestrzeni", podczas której prezydent miasta Jacek Sutryk zasiądzie do stołu z 600 osobami.
- Cieszymy się ze współpracy z Caritas, dzięki której nie tylko rozdajemy paczki, ale dajemy poczucie bycia wspólnotą - mówił, wspominając o ok. 200 tysiącach osób z Ukrainy, które przyjęło miasto Wrocław w związku z wojną. Zapowiedział kolejne działania na rzecz potrzebujących, także we współpracy z Caritas.